Už žádný otravný plevel, na popel ho spálí obyčejný ocet

Jděte tentokrát na plevel chytře a ušetřete si pracné pletí. Dokáže ho zlikvidovat docela obyčejný ocet, který pořídíte v obchodě.

Plevel na chodníčku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro zahrádkáře, kteří hledají bezpečnou, přírodní metodu boje proti plevelům, nabízí ocet účinné řešení. Dokáže ho totiž účinně spálit na popel a představuje tak přírodní alternativu k drsným chemickým herbicidům, jak radí web Pro ženy.

Síla octa jako přírodního herbicidu

Ocet je proslulý svým vysokým obsahem kyseliny octové, která mu dodává mimo jiné i sílu ničit plevel. Při přímé aplikaci totiž způsobuje rychlou dehydrataci rostlinných buněk, což vede k úhynu rostliny. Tato metoda působí rychle a výsledky jsou viditelné během několika dní, což z ní činí atraktivní volbu pro ty, kteří potřebují svůj problém s plevelem vyřešit okamžitě.

Hrozba jménem černé mušky: Rajčata před nimi ochrání jablečný ocet

Hrozba jménem černé mušky: Rajčata ochrání jablečný ocet

Jak ocet působí proti plevelům

Kyselina octová proniká do struktury plevele a rychle ho vysušuje. „Myslete na to, že není selektivní a může poškodit jakoukoli rostlinu, které se dotkne,“ připomíná paní Jana T. z Českých Budějovic, která nám do redakce návod na hubení plevele octem zaslala. Podle ní je jednoduchý a vypadá přesně takto:

Ve velkém kbelíku smíchejte ocet a vodu. Přidejte saponát, který pomáhá roztoku přilnout k listům plevele, a sůl, která zvyšuje vysoušecí schopnost směsi. Směs přelijte do lahve s rozprašovačem nebo zahradního postřikovače a hojně ji naneste na plevel. Dbejte na důkladné pokrytí listů ze všech stran. „Nejlepší doba pro aplikaci octového přípravku na hubení plevele je slunečný den. Slunce urychlí vysoušecí účinek octa,“ dodává ještě paní Jana.

Plíseň v pračce je problém, který by neměl být ignorován. iZdroj fotografie: Freepik
Nedovolte plevelu, aby hyzdil vaši pracně opečovávanou zahradu. Pokud si vezmete k ruce ocet, zlikvidujete ho

Co ještě vědět

Některé odolné plevele mohou vyžadovat více ošetření, jak upozorňuje i magazín Snadno bydlet. Roztok octa proto aplikujte opakovaně každých několik týdnů nebo podle potřeby, dokud nebude veškerá nežádoucí zeleň pod kontrolou.

Jak proti plevelu na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články