Aby okurky rychle rostly a neonemocněly: Skvělým pomocníkem jsou cibulové slupky

Využijte organické zbytky ze své domácnosti a vyživte jimi rostoucí okurky. Po této zálivce porostou jako divé a chutné plody budete moci v létě sklízet po kýblech.

Cibulové slupky nikdy nevyhazovat, pokojovky po nich touží i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky patří jednoznačně mezi nejoblíbenější plody léta a jejich úroda není téměř nikdy dost velká. Pokud si chcete užít opravdu velkou sklizeň, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky. Jejich růst taky nakopnete vhodným hnojícím přípravkem, který si snadno a za pár korun připravíte z cibulových slupek. Díky tomuto hnojivu bude vaše okurková sezóna plná velkých a šťavnatých plodů.

Jaké podmínky okurky potřebují

Nejlépe se těmto rostlinám daří na slunném a teplém místě, proto je většina zahradníků sází do skleníků, kde mají zajištěnou převážně stabilní teplotu i v noci. Pěstovat je však lze i ve venkovním záhonu nebo pěstebních nádobách. Důležité je, aby byla půda velmi úrodná a dobře propustná a zajišťovala tak jejich kořenům výměnu kyslíků i odtok přebytečné vody.

Proč je důležité hnojit okurky

Stejně jako jiné druhy rostlin i tyto potřebují ke svému zdravému vývoji dostatek potřebných živin. Mezi základní stavební prvky patří dusík, draslík a fosfor, které podporují tvorbu kořenového systému, rozvoj jejich zelených částí i květů a plodů. Místo chemických látek však lze využít některé zbytky z vaší kuchyně, po kterých budou okurky velmi dobře plodit.

hnojení okurek iZdroj fotografie: Freepik

Čím hnojit okurky

Hnojící směsi z obchodu ve velké míře obsahují toxické látky, jejichž stopové množství se při dlouhodobém používání objevuje také v plodech. Namísto nich proto sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a vyrobte si domácí přírodní hnojivo z cibulových slupek. Použití tohoto hnojiva je nejen bezpečnější, ale také mnohem šetrnější pro celou vaši zahradu i vaše zdraví.

Jak vyrobit hnojivo z cibule

Pro přípravu této výživné směsi budete potřebovat 500 g cibulových slupek. Ty zalejte vodou a nechte jeden den louhovat. Další den směs přelijte do hrnce a dejte vařit. Jakmile nálev dosáhne varu, odstavte jej a nechte vychladnout. Nakonec přefiltrujte a nařeďte s vodou v poměru 1:10. Tento přírodní přípravek lze okamžitě použít k zálivce okurek. Před samotnou aplikací půdu okolo rostlin nejprve navlhčete čistou vodou, a teprve poté zalijte připraveným roztokem.

Jak si vyrobit hnojivo z cibulových slupek

Čím hnojíte okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články