Za hnojivo z kopřiv se okurky odvděčí enormní úrodou

Využijte plevel rostoucí na vaší zahradě k výrobě výživné hnojicí směsi. Použít jej lze k zálivce téměř všech rostlin. Okurky vám však za tuto zálivku obzvlášť poděkují.

O dobrou sklizeň okurek se postará levná směs popele s droždím i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už se rozhodnete pěstovat okurky ze semínek nebo ze zakoupených sazenic, musíte těmto plodinám zajistit ty nejlepší podmínky. Jedině v dobrých podmínkách budou rostliny zdravé a silné. Každé vystavení stresovým faktorům stejně jako útoky škodlivého hmyzu vás však snadno o celou úrodu připraví. Abyste tomuto problému předešli, udržujte okurky v té nejlepší kondici. S tím vám pomůže výživná zálivka vhodným hnojivem.

Přesazování okurek

Jakmile venkovní teploty vzrostou, většina zahradníků přesunuje mladé sazenice na venkovní záhon. Z teplotního šoku se však rostliny nemusí tak snadno vzpamatovat. Tento přesun jim přitom usnadníte tím, že je budete několik dní postupně otužovat. Díky tomuto procesu pro ně bude adaptace na nové podmínky mnohem jednodušší a rychlejší.

Proč okurky hnojit

Vhodnými hnojivy stimulujete růst a vývoj zelených částí i jejich kořenového systému. Navíc podpoříte celkový imunitní systém, takže budou mnohem zdravější, silnější a odolnější. Díky tomu dokážou odolat útokům škůdců, náhlým výkyvům teplot a dalším stresovým faktorům. Prvky obsažené v hnojivu jsou nezbytné k tomu, aby okurky bohatě vykvetly a následně ve velké míře plodily. Jen tak si zajistíte opravdu velkou sklizeň.

Pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím okurky hnojit

Nemusíte nutně kupovat speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií a toxických látek. Namísto toho využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení, které je pro vaší zahradu i vaše zdraví mnohem šetrnější a bezpečnější. K výrobě účinné výživné směsi vám skvěle poslouží i volně rostoucí plevel. Vynikající hnojící směs získáte například výluhem z kopřiv nebo pampelišek.

Jak vyrobit hnojivo z kopřiv

Abyste si tuto výživnou zálivku připravili, nejprve naplňte desetilitrový kyblík kopřivami a zalijte je vodou až po okraj. Směs přikryjte hadrem nebo utěrkou a nechte louhovat na teplém a světlém místě. Délka fermentace se odvíjí od teploty okolního prostředí a může trvat až 57 dnů. Jakmile se na hladině přestane objevovat pěna a zmizí i typický zápach, máte hotovo. Tento nálev je bohatým zdrojem dusíku, fosforu a draslíku a vaše okurky po něm velmi dobře porostou.

Jak správně okurky hnojit

Výsledná směs je příliš silná a rostlinám by mohla spíš uškodit. Z toho důvodů je potřeba ji ještě naředit s vodou v poměru 1:10. Pokud chcete její prospěšné vlastnosti ještě zesílit, přidejte jednu polévkovou lžíci univerzálního hnojiva a důkladně promíchejte. Výsledný roztok použijte k zálivce rostlin. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou.

Jak pěstovat okurky a cukety

Čím hnojíte okurky v květnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články