Kamarád sazenic okurek síran amonný: Dodá jim důležité živiny a posílí jejich stonky

Pokud jste se rozhodli vypěstovat si rostliny ze semínek, můžete jejich růst a vývoj podpořit vhodnými prostředky. Díky síranu amonném porostou silné a zdravé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování rostlin ze semen je nejlevnějším způsobem, jak si zajistit velký přísun čerstvých plodů. Na oplátku vás to však bude stát spoustu času a práce. Je totiž třeba, abyste rostlinám zajistili dostatek světla, tepla, vody a potřebných živin. Vhodnými hnojivy nebo postřiky můžete sazenice ošetřit a stimulovat jejich růst, zlepšit celkové zdraví a imunitu. Vypěstujte si zdravé okurky díky této výživné zálivce.

Jak pěstovat okurky

Okurkám se skvěle daří na venkovním záhonu nebo ve skleníku, kde jsou však zralé a připravené k sklizni již o dva týdny dříve. V průběhu aktivního růstu je potřeba zajistit těmto rostlinám vše, co potřebují a ochránit je před útoky škodlivého hmyzu. K tomu vám mohou pomoci vhodné postřiky a doplňky. Zdraví sazenic ovlivní budoucí odolnost dospělých rostlin vůči škůdcům, nemocem i dalším stresovým faktorům.

Čím ošetřit sazenice

Zdravé sazenice by měly být spíš nízké a silné. Pokud se příliš vytahují, je jejich stonek opravdu slabý a citlivý. Snadno je tak zahubí změna prostředí, výkyvy teplot nebo nedostatečná zálivka. Jedním z nejlepších přípravků, kterým můžete okurky ošetřit, je síran amonný. Tato sůl je rostlinami velmi dobře vstřebatelná a pro člověka bezpečná.

Výhody anorganické soli

V počáteční fázi růstu potřebují rostliny okurek dostatek dusíku a síry. Díky dusíku sazenice lépe porostou a vytvoří zelenou hmotu. Síra zase umožňuje lepší absorpci živin a zvyšuje celkovou odolnost sazenic proti suchu, přelití i možné nákaze chorobami. Touto zálivkou zajistíte okurkám tu nejlepší péči. Odměnou vám bude opravdu bohatá úroda.

sazenice v květináči iZdroj fotografie: Pixabay

Příprava hnojiva

Pro výrobu této hnojící směsi smíchejte jednu čajovou lžičku síranu amonného ve dvou litrech vody a nechte rozpustit. Důkladně promíchejte a aplikujte na vlhký substrát v pěstebních květináčích nebo jiných nádobách. V dalších fázích růstu je potřeba okurkám zajistit dostatečný přísun dusíku, draslíku a fosforu. Hnojte proto rostliny vyváženými minerálními hnojivy nebo si připravte vlastní nálev z kuchyňských zbytků.

Univerzální hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík vždy používejte podle doporučení výrobce nebo smíchejte jednu čajovou lžičku směsi se dvěma litry vody. Tímto roztokem můžete okurky bezpečně pravidelně zalévat a podpořit jejich zakořeňování. Přírodní alternativou je výroba hnojící směsi z cibulových a banánových slupek. Slupky z jednoho banánů a tří cibulí zalejte třemi litry vody a nechte 15 minut odstát. Poté nálev přefiltrujte a aplikujte na sazenice.

Pěstování okurek od semínka po sklizeň

Čím ošetřujete sazenice okurek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články