Vysněnou úrodu paprik zařídí hnojivo z posekané trávy

Papriky jsou na zahradách velmi oblíbené. Pro jejich správnou výživu však není třeba sahat po drahých hnojivech, vše zařídí tráva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při úspěšném pěstování paprik je třeba dbát na mnoho faktorů, z nichž rozhodující je podle webu Zahrada především hnojení. Využívání posekané trávy jako přírodního hnojiva nejenže poskytuje této oblíbené plodové zelenině základní živiny, ale také přispívá k udržitelnému zahradničení. Postup je snadný.

Přínosy posekané trávy pro papriky

Posekaná tráva je víc než jen zahradní odpad; jde o velmi silný zdroj živin, který může změnit pravidla pěstování paprik na vaší zahradě – sama to můžu potvrdit. Během procesu rozkladu se z ní totiž uvolňuje dusík, fosfor a draslík – základní živiny, které jsou dostupné ve všech komerčních hnojivech. Kromě toho v ní však najdete i hořčík a vápník, které mají zásadní význam pro strukturální a fyziologické zdraví rostlin paprik.

1 kostka droždí změní záhon paprik k nepoznání. Po užití tímto způsobem budou plody šťavnatější, barevnější, sladší a plné vitamínů

Tráva jako taková má obzvláště vysoký především obsah dusíku, který je nezbytný pro růst listů a stonků. Tato živina hraje významnou roli v počáteční fázi růstu a podporuje vývoj silné vegetativní struktury, která je nezbytná pro pozdější podporu bohaté produkce chutných, velkých a šťavnatých plodů.

Pokud si chcete letos opravdu pojistit maximální úrodu paprik, pak sáhněte po zahradním odpadu. Vyživí je přímo skvěle. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud si chcete letos opravdu pojistit maximální úrodu paprik, pak sáhněte po zahradním odpadu. Vyživí je přímo skvěle.

Jak připravit hnojivo z posekané trávy

Přeměna posekané trávy na účinné hnojivo vyžaduje určitou přípravu. Tento proces zahrnuje fermentaci, která zvyšuje obsah živin a činí je lépe dostupnými pro rostliny. Bez ní to prostě nepůjde, jak zdůrazňuje portál FlóraNaZahradě.

  • Okamžitě po sekání trávy posbírejte čerstvé posekané zbytky, abyste zabránili jejich vysychání, protože suché zbytky se rozkládají pomaleji.
  • Vše vložte do velkého prodyšného pytle a nechte zkvasit. Vše by mělo probíhat na stinném a teplém místě po dobu asi 3 až 5 dnů.
  • Po fermentaci smíchejte ve velké nádobě jeden díl fermentované posekané trávy se třemi díly vody a dobře promíchejte, aby vznikla homogenní tekutina.

Pak už jen své papriky opravdu hojně tímto hnojivem zalijte a máte hotovo. Vše opakujte nejlépe každý 14 dní. Mladým rostlinám pak ještě lépe pomůže popel a listy aloe vera, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jak vyrobit účinné hnojivo z kopřiv, které si papriky zamilují

Čím hnojíte své papriky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články