Molice se už na zahradě neobjeví, pampeliškový postřik nesnesou

Proti molicím není vždy třeba kupovat drahou chemii. Skvěle vám může pomoci i postřik z docela obyčejného plevele.

Molice se už na zahradě neobjeví, pampeliškový postřik vážně nesnesou i Zdroj fotografie: xpda / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Molice, ačkoli jde o na první pohled drobné škůdce, mohou na zahradě způsobit spoušť. A přitom jen stačí proti nim včas a správně zakročit, jak doporučuje i web iReceptář. Pro drahou chemii chodit nemusíte, stačí vsadit na postřik z pampelišek.

Jak molice poškozují rostliny

Molice pronikají do rostlinných tkání a vysávají z nich mízu, což rostlinu oslabuje. To vede ke žloutnutí, kroucení a nakonec k zasychání listů. Rovněž vylučují lepkavou látku, která pokrývá listy a stonky. Na ní se pak při vhodných podmínkách usazují plísně, které rostlinám sice přímo neškodí, ale omezují jejich schopnost rostliny fotosyntézy. A jako bonus jsou molice známým přenašečem rostlinných virů, které se mohou rychle šířit a způsobit vážné škody na plodinách.

Podpořte růst každé rostliny na zahradě díky pampeliškovému hnojivu

Problém s vajíčky molic

Jedním z nejvýznamnějších potíží v boji proti napadení molicí jsou její vajíčka. Vajíčka blanokřídlých jsou totiž všeobecně díky ochranné membráně velmi výrazně odolná vůči mnoha běžným pesticidům. Proto je nezbytné likvidovat až dospělé jedince – ovšem dostatečně často na to, aby se nestihli rozmnožit. Pokud tedy molice na svých rostlinách zaznamenáte, ihned zasáhněte (příznakům jejich přítomnosti se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali zde).

Pampelišky jako přírodní odpuzovač

Sloučeniny v pampeliškách mohou působit jako přírodní repelenty proti škůdcům. Přesný mechanismus není zcela objasněn, ale předpokládá se, že určité chemické látky v pampeliškách narušují potravní a reprodukční chování blanokřídlých.

Molice na zelí iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám úrodu neničili saví škůdci, musíte proti nim zasáhnout včas. Třeba na molice platí docela obyčejná pampeliška.

Jak připravit postřik z pampelišek

Příprava pampeliškového postřiku je jednoduchá a zvládne ji opravdu úplně každý. Zde je návod krok za krokem. Potřebujete:

  • Přibližně 20-30 gramů kořenů a 40 gramů listů pampelišky.
  • 1 litr teplé vody.

Nasypte všechny části pampelišky do 1 litru teplé vody a nechte 2 až 3 hodiny louhovat. Poté směs sceďte, a pomocí rozprašovače aplikujte roztok na rostliny každých 14 dní. Ovšem je-li napadení již silné, vsaďte na přírodní insekticid v podobě česneku, jak doporučuje web RadyNaVšechno. Ten připravíte ze 100 g drceného česneku a 500 ml vody. Směs nechte 5 až 6 dní louhovat, sceďte a 5 ml roztoku zřeďte v 1 litru vody. Své rostliny postřikujte jednou týdně nebo po každém dešti – nic víc není třeba.

Jak proti molicím bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články