Kolik je vlastně vašemu psovi let? Na velikosti záleží, ti menší jsou vytrvalejší

                   

Češi jsou po celém světě známí coby národ pejskařů. Kdo má tu možnost, většinou nějakého psího kamaráda v rodině uvítá. Mnoho lidí ale tápe v tom, kolik je vlastně jejich dvouletému mazlíkovi let v přepočtu na lidské roky. Ukázalo se totiž, že mezi lidmi známý přepočet, který násobí psí věk sedmi, je jen populární mýtus.

Fáze vývoje psího života se ale od těch lidských liší tím, že probíhají rychleji, nebo pomaleji, ve srovnání s celkovou délkou žití. Když se tedy nad tím pořádně zamyslíte, je nepřesnost tohoto populárního přepočtu zřejmá už při prvním zkoumání.

Rychlý start, prckové dospívají rychleji

Zjevný rozpor nastává už v prvních týdnech psího života. Během prvních dvou až tří týdnů po narození se z psích kojenců stávají psí batolata, která přechází z mateřského mléka na kašovitou a pevnou potravu. Rostou jim mléčné zuby a ve věku deseti týdnů mají kompletní mléčný chrup čítající 28 zubů. V pěti měsících začíná mléčné zuby střídat chrup trvalý. Kolem devíti měsíců věku máte doma psího puberťáka se vším všudy. V roce pak jsou psi téměř dospělí a jsou schopni zplodit a odchovat potomky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První rok psího života se tedy podle nových poznatků přirovnává asi ke dvanácti až dvaceti rokům lidským. Jinými slovy to, co prožije člověk za dvacet let svého života, pes zvládne za rok. Rozhoduje ale také velikost plemene. Malý roční pes odpovídá dvacetiletému člověku, zatímco ta největší plemena se nacházejí teprve ve stádiu vývoje dvanáctiletého puberťáka.

Druhý rok svého života už psi prožívají pomalejší vývoj. Podle tabulky, kterou často můžete vidět na dveřích veterinářů, zestárnou za druhý rok všechna plemena přibližně o deset lidských let.

Dospělost – a karta se obrací

Ve třetím roce se vývoj u malých plemen výrazně zpomalí a každý rok se posunují zhruba o čtyři roky lidské. Velká plemena oproti tomu pokračují tempem zhruba sedmi až osmi let za rok. Pokud vezmeme hranici stáří sedmdesát lidských let, malá plemena (do 10 kg hmotnosti) jí dosahují po patnácti letech života. Střední plemena (do 40 kg hmotnosti) se do věku psího seniora dostávají mezi 11. a 13. rokem. A pokud máte doma opravdu velkého hafana (nad 40 kg hmotnosti), je z něj staroušek už v osmi letech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Adekvátně k nastíněnému tempu stárnutí se pohybuje i průměrný věk dožití různě velkých plemen. Zatímco čivava se dožívá patnácti let a německý ovčák 10 let, irský vlkodav má průměrnou délku dožití jen něco málo přes šest let. Vždy je však směrodatný zdravotní a psychický stav psa a kvalita jeho výživy. Průměr samozřejmě není nic, co by určovalo striktní hranice, ale obecně platí, že čím menší náš společník je, tím delší časový úsek budeme moci strávit v jeho společnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články