Jakmile hrozny začnou zrát: K perfektní sklizni přispěje směs vody a sody

Překvapivý, ale účinný postup spočívá v použití roztoku jedlé sody k omlazení a podpoře vinné révy. Je to jednoduché a efektivní.

K dokonalé úrodě pomůže vaší vinné révě voda se sodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vinařské umění je stejně staré jako civilizace sama a vinná réva se proplétá celou historií a kulturou lidstva. Mezi nesčetnými druhy rostlin, které lidé pěstovali, zaujímá vinná réva (Vitis vinifera) zvláštní místo díky svým báječným plodům, které lze s trochou snahy proměnit v lahodné víno, nápoj uctívaný napříč kulturami a epochami, jak píše web YaraAgri.

Botanické poznatky o révě

Vinná réva je podle webu Prima-Receptář opadavá popínavá rostlina, která může v přirozeném stavu dosahovat délky až 35 metrů, ačkoli na vinicích se pečlivě stříhá a tvaruje, aby se optimalizovalo oslunění a cirkulace vzduchu. Listy révy bývají široké a laločnaté a vypadají opravdu atraktivně. Samotné plody uspořádané do hroznů se mění co do barvy v závislosti na odrůdě a pohybuje se od tmavě modré až po zlatožlutou.

Výživové požadavky pro optimální růst

Vinná réva je náročná na půdu a výživu, vyžaduje dobře odvodněnou půdu bohatou na minerály, ale trochu chudší na organické látky, aby se jí dobře dařilo. Klíčem k úspěchu je proto rovnováha základních živin, jako je dusík, draslík a fosfor, a stopových prvků v čele se železem a hořčíkem. Starým zahradnickým trikem, jak obohatit půdu o draslík, je použití dřevěného popela. Draslík má zásadní význam pro zdraví a vitalitu vinné révy, napomáhá totiž regulaci vody v pletivech, zvyšuje odolnost vůči chorobám a zlepšuje kvalitu hroznů.

Hledáte zajímavou popínavku? Na vinnou révu zapomeňte, vypěstujte si kiwi

Pro jeho efektivní využití doporučujeme lze smíchat šálek popela s deseti litry vody, nechat 24 hodin vylouhovat a poté scedit. Tímto roztokem zalévejte révu dvakrát týdně. Tím ji nejen vyživíte, ale také upravíte rovnováhu pH půdy, což může snížit výskyt škůdců.

Víno potřebuje pro svůj správný růst především fosfor s draslíkem a jako bonus i kompost. Jedině tak se na zimu skvěle uchytí. iZdroj fotografie: Freepik
Souhra tradičních metod, jako je používání dřevěného popela, a inovativních postupů, jako je aplikace jedlé sody, révu podpoří.

Oživení révy pomocí jedlé sody

Smícháním polévkové lžíce jedlé sody v deseti litrech vody a přidáním několika kapek amoniaku pro zvýšení obsahu dusíku získáte pro svou vinici perfektní hnojivo, které je vhodné používat každý měsíc až do konce vegetačního období. Pomáhá nejen v boji proti houbovým chorobám tím, že mění pH povrchu listů, ale může také vést ke zvýšení vitality starších rostlin. A pokud načasování tohoto hnojení provedete do období třech týdnů před sklizní, pomůžete si i ke sladším hroznům. A nezapomeňte přitom i na správnou zálivku, o níž se už Chalupáři-Zahrádkáři také zmiňovali.

Jak se o svou vinici staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články