Péče o hrozny v červenci: Sladké a velké bobule zařídí bohatá zálivka

Správná zálivka je klíčovým bodem k tomu, aby se vaší révě opravdu skvěle dařilo. A právě během léta je tato péče nejdůležitější.

Péče o vinnou révu v červenci: Je zapotřebí především bohatá zálivka i Zdroj fotografie: W.carter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vinná réva vás při správné péči a výživě odmění bohatou úrodou lahodných a šťavnatých plodů. V červenci, kdy vstupuje do rozhodující fáze růstu, je třeba provést několik zásadních úkonů, které zajistí vývoj velkých a sladkých hroznů.

Řez výhonů a přísušků

Řez neboli odstraňování mladých výhonů a přísušků, které vyrůstají z paždí listů, je zásadním úkolem, který brání přehuštění keříků a zachovává optimální přístup slunečního světla. Nejlépe se provádí na jaře a na podzim, kdy réva aktivně roste, ale k mírným úpravám můžete přistoupit i v létě. Pokud tento úkon neprovedete správně, může to mít za následek nadměrné zastínění hroznů, což povede k omezení jejich růstu a snížení kvality.

K odstranění výhonů nad druhým listem použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Odstraňte i všechny špatně vyvinuté nebo nemocné výhony a pokud je to třeba, prořežte nadměrné množství plodů, aby se vinná réva pod jejich vahou nezlomila. A nezapomeňte ani na její vyvázání k opoře, pokud je to třeba.

pěstování hroznů iZdroj fotografie: Pixabay

Zavlažování vinné révy

V horkém počasí vyžaduje vinná réva pravidelnou a dostatečnou závlahu. Každá rostlina obvykle potřebuje přibližně dva kbelíky vody (toto množství můžete snížit použitím vhodného mulče – například kůry, slámy nebo posečené trávy). Nedostatečná zálivka může mít za následek praskání bobulí hroznů, a to zejména při náhlých prudkých lijácích nebo nárazové zálivce.

Ochrana proti chorobám

Keříky vinné révy také bývají náchylné k různým chorobám, jako je například padlí, plíseň šedá a další houbové infekce. Pro ochranu vinné révy je nezbytné používat vhodné fungicidy (tip na ty nejlepší produkty vám dají v zahradnictví). Klíčové je načasování, postřik by měl proběhnout, když bobule na hroznech dosáhnou velikosti přibližně 0,5 cm. Samozřejmě je možná i pozdější aplikace – myslete však na to, že úroda by se nikdy neměla sklízet dříve než 30 dní po aplikaci fungicidů. Jedině tak budete mít jistotu, že je jejich konzumace zcela bezpečná.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos

Vaječné skořápky réva ocení

Můžete ji pohnojit jemně mletými vaječnými skořápkami (dvě lžíce na každou rostlinu). Ty jsou vhodné i pro celou řadu dalších plodin.

  • Z polních a zahradních plodin mezi ně patří okurky, zelí, fazole či kapusta.
  • Z okrasných květin pak levandule, pivoňky, karafiáty, velkokvěté plaménky, kosatce, břečťan, zvonek broskvolistý či pelargonie.

Mezi osvědčené prostředky pro výživu vinné révy však patří i dusičnan amonný, který se aplikuje o něco snáze. Pokud tedy nemáte času nazbyt, klidně vsaďte právě na něj.

Nezapomeňte také na zasloužený odpočinek

Léto je časem odpočinku, a proti si při péči o vinnou révu vždy najděte chvilku, abyste ocenili krásu vinice. Pozorujte souhru slunečního světla a stínu, vnímejte bohatou vůni a opájejte se očekáváním nadcházející sklizně. Pěstování vinné révy je nejen prospěšnou činností, ale také spojením s tradicemi a uměním výroby vína. Bylo by tedy škoda tento aspekt opomíjet.

Jak se o vinnou révu staráte v červenci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články