Snovou úrodu sladkých hroznů zařídí dusičnan amonný

Abyste si v létě užili opravdu velkou úrodu chutných a šťavnatých hroznů, dopřejte jim extra dávku živin z tohoto speciálního hnojiva. Po této zálivce porostou jako divé.

hnojeni hroznu i Zdroj fotografie: Canva
                   

Přestože je vinná réva poměrně náročná na pěstování, vlastní úrodu si dokáže vypěstovat i úplný začátečník, pokud bude dodržovat určitá pravidla. Zajistěte svým rostlinám ty nejlepší životní podmínky. Vhodnými hnojivy podpoříte jejich růst i posílíte imunitní systém. Připravte si doma tuto účinnou zálivku a stimulujte tvorbu sladkých hroznů.

Jak správně pečovat o vinnou révu

Jelikož jsou tyto rostliny náchylné ke vzniku a šíření nemocí, houbových chorob a plísní, je důležité při jejich výsadbě mezi nimi udržovat dostatečnou vzdálenost. Půda by také měla být velmi úrodná a dobře propustná. Vinná réva nesnáší podmáčené prostředí, které vede k uhnívání kořenů. Také ji musíte ochránit před silnými větry a výraznými poklesy teplot.

Proč je důležité hrozny hnojit

První rok po výsadbě není nutné rostliny více vyživovat. Ze země jsou schopné si vytáhnout potřebné látky, aby se mohly dobře vyvíjet. V dalších letech je však potřeba zásoby živin v zemi doplnit, aby i nadále rostliny pokračovaly ve správném růstu. Vhodnou směsí navíc zlepšíte jejich imunitní systém, a tím i celkové zdraví. Díky tomu budou mnohem odolnější vůči škůdcům, nemocem, houbovým chorobám, plísním a dalším stresovým faktorům.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím hnojit vinnou révu

Ve chvíli, kdy se na rostlinách objeví poupata květů, která se ještě ale nerozevírají, aplikujte na záhon dusičnan amonný. Ten stačí jednoduše rozsypat okolo jednotlivých rostlin. V první fázi obohaťte zeminu o 15 g tohoto hnojiva, za jeden až dva týdny dávku zdvojnásobte. Jakmile hrozny rozkvetou, připravte si zálivku z minerálních hnojiv. Na 10 litrů vody budete potřebovat 2 polévkové lžíce vhodné směsi.

Přírodní dusíkatá hnojiva

Kromě dusičnanu amonného najdete bohatý zdroj dusíku také ve fermentovaném hnoji, vyzrálém kompostu nebo slepičím trusu. Výhodou těchto hnojiv je, že je téměř nemožné rostliny přehltit živinami. Některé druhy jsou na přebytečné množství látek citlivé a z přehnojení se jen těžko vzpamatovávají. Použití přírodních hnojiv je navíc mnohem bezpečnější a šetrnější k rostlinám i vašemu zdraví.

Jak pěstovat vinnou révu

Čím podporujete růst hroznů vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články