Díky správné péči péči a jednomu šikovnému triku budou vaše rajčata vzkvétat a přinášet působivou a chutnou úrodu.
Jen máloco se vyrovná tomu požitku z rajčete čerstvě utrženého z keře, do kterého se opírá sluníčko. Takovou chuť a vůni u zeleniny z obchodů prostě nenajdete. Aby vám však vaše rajčatové keře dělaly jen radost, musíte je především správně vyživit.
Něco málo o rajčatech
Rajčata pocházejí z Jižní Ameriky a mají bohatou historii pěstování a šlechtění. Z botanického hlediska se řadí mezi plody, protože jejich semenná struktura se vyvíjí z kvetoucí části rostliny, ačkoli se kulinářsky považují za zeleninu, jak píše web MagazínDoma.
Typická rostlina rajčete má centrální stonek, který podpírá rozvětvené liány nesoucí plody. Listy jsou složené, s více lístky a mírně chlupatou strukturou. Květy jsou žluté a pětičetné, obvykle se tvoří na koncích větví. Kořeny mohou růst velmi hluboko, proto je pro silný růst nezbytná vhodná příprava půdy. S růstem všech části pak může skvěle pomoci Aspirin.
Aspirin jako regulátor růstu rostlin
Aspirin (kyselina acetylsalicylová) má v zahradnictví překvapivé výhody. Při aplikaci na rostliny totiž dokáže napodobit přirozený rostlinný hormon, který má zásadní význam pro odolnost vůči stresu a zvládání chorob. Navíc podporuje růst a produkci plodů tím, že stimuluje přirozené obranné mechanismy rostliny, jak uvádí web iReceptář.
Příprava roztoku Aspirinu
Celý postup je velmi jednoduchý a zvládne ho opravdu každý. Je třeba dát pozor pouze na správné dávkování, jinak můžete nechtěně svou zeleninu přehnojit.
- Rozpusťte 1-2 tablety Aspirinu (každá 325 mg) v 1 litru vody.
- Tímto roztokem postříkejte listy rajčat, přičemž se zaměřte na obě strany listů.
- Aplikujte jednou za tři týdny během vegetačního období, abyste posílili vitalitu rostlin a výnos.
Praktické tipy pro rekordní výnosy rajčat
Jen Aspirin však jako výživa nestačí, proto jako bonus obohaťte záhon s rajčaty organickým kompostem, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali, a zajistěte její dobré odvodnění. Pamatujte také, že se této zelenině daří v mírně kyselém prostředí s pH mezi 6,2 a 6,8.