Jogurtová zálivka je všestrannou a udržitelnou možností pro zahrádkáře, kteří chtějí maximalizovat své výnosy a přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí.
Aby vás vaše zahrada vždy potěšila skvělou úrodou, musíte se o ni také správně postarat. Ovšem mnohdy můžete sáhnout i po tom, co najdete doma. Mým oblíbeným tipem jsou velká balení jogurtů, které lze za pár korun sehnat ve výprodeji (protože podle tak velkou velikost chce jen málokdo). Skvěle totiž pomohou vaší zahradě.
Proč zvolit právě jogurt
Jogurt je bohatý na základní živiny a prospěšné bakterie – to ví určitě každý, kdo se ho někdy snažil zařadit do jídelníčku. Tyto prvky jsou prospěšné nejen pro lidské zdraví, ale mají značný přínos i pro rostliny. Najdeme v něm totiž mimo jiné i vápník, draslík a hořčík, které jsou pro zdravý růst rostlinných buněk a vývoj plodů bez debat absolutně nezbytné, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Bakterie mléčného kvašení obsažené v jogurtu hrají také roli ve zdraví půdy, potenciálně zlepšují vstřebávání živin a chrání rostliny před patogeny. Recept je jednoduchý.
- 1 šálek obyčejného neslazeného jogurtu (nejlépe bio)
- 1 polévková lžíce medu
- 1 lžíce citronové šťávy
V míse smíchejte jogurt, med a citronovou šťávu, dokud se dobře nespojí. „Je důležité použít obyčejný, neslazený jogurt, protože ochucené nebo slazené druhy mohou obsahovat přídatné látky nebo cukry, které by mohly rostlinám uškodit,“ píše paní Mirka K. z Drabařova, která se ekozahradničení věnuje již několik let. Směs zřeďte pěti litry vody, aby se rovnoměrně rozprostřela a nezatěžovala rostliny, radí web Receptovník.
Jak na jogurtovou zálivku
Před aplikací jogurtové zálivky se ujistěte, že jsou rostliny dobře zavlaženy a půda je dostatečně vlhká. Tím zajistíte, že se živiny prakticky okamžitě dostanou tam, kde je jich třeba. Pomocí postřikovače zálivku jemně naneste na listy, stonky a okolní půdu u rajčat, okurek a paprik. Je třeba dbát na to, aby byla pokryta co největší část rostliny a zároveň nedošlo k nadměrné aplikaci (stříkat až do skanutí není příliš vhodné).
Aplikujte jednou za dva týdny během vegetačního období. Své rostliny vyživíte, a zároveň je ochráníte před škůdci a chorobami, jak píše web MagazínDoma.