Už žádní mravenci na zahradě, vyžene je obyčejná mouka

Osvědčené lidové prostředky vám pomohou zatočit s celou řadou škůdců. Například mouka nebo měsíček skvěle odpudí mravence.

Už žádní mravenci na vaší zahradě, vyžene je obyčejná mouka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V zahradnictví probíhá boj proti škůdcům prakticky každodenně. Pokud se také snažíte ochránit své vzácné rostliny, aniž by se uchylovali k použití drsných chemických prostředků, pak si jako pomocníka vezměte měsíček lékařský (Calendula officinalis),  jak radí web SoapHoria. A dalším skvělým pomocníkem je také mouka.

Mouka mravence vyžene

Začněme proto s ní. Je jedno, jakou si vezmete, ale pamatujte si, že čím jemnější, tím lepší. A co s ní? Jednoduše ji hustě nasypte tam, odkud chcete tento nežádoucí hmyz vyhnat, a máte hotovo. Účinně totiž blokuje feromony, kterými mravenci komunikují a jako bonus dokáže ty, kteří do ní zavítají příliš hluboko, jednoduše obalit a udusit. Jen ji nezapomeňte obnovovat po každém větru nebo větším dešti. Vsadit však můžete i na šikovnou bylinku.

Alobal zbaví příbory nečistot a dodá jim znovu zářivý lesk

Alobal nevyhazujte, pokojové rostliny ochrání před nemocemi a škůdci

Aby vás mravenci neobtěžovali tam, kde nechcete, nemusíte hned po zahradě stříkat silné insekticidy. Pomůže vám i koření. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás mravenci neobtěžovali tam, kde nechcete, nemusíte hned po zahradě stříkat silné insekticidy. Pomůže vám i mouka.

Pěstování měsíčku lékařského pro ochranu proti škůdcům

Začlenění měsíčku do zahrady je neuvěřitelně snadné – podle mých zkušeností vyroste téměř kdekoli. Měsíčku se totiž obvykle daří v opravdu různorodých půdních podmínkách, preferuje však dobře odvodněnou půdu. A kupodivu kvete jak na plném slunci, tak i v polostínu, jak potvrzuje i web GardenServis. Dařit se mu tedy bude na každé zahradě.

Semena měsíčku lze vysévat přímo do půdy brzy na jaře. Klíčí rychle a semenáčky se obvykle ujmou bez většího úsilí. Pro maximální efekt ho vždy vysévejte vedle plodin, které jsou často napadány mšicemi a slimáky (typicky jde o salát, rajčata či jahody). Jeho přítomnost jim opravdu nijak nevadí – toho se nemusíte bát. Konkrétně proti mravencům vám pak může pomoci i řebříček, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři už psali dříve.

Babiččina účinná metoda jak si poradit se škůdci v zelí: Zlatá rada, bez chemie, za pár korun

Ne vždy patří mravenci na zahradě mezi vítané hosty. Pokud se jich potřebujete zbavit, použijte jednu osvědčenou metodu. iZdroj fotografie: Deposiphotos
Ne vždy patří mravenci na zahradě mezi vítané hosty. Pokud se jich potřebujete zbavit, použijte jednu osvědčenou metodu.

Použijte ho i jako bylinku

To však není jediné pozitivum, které vám tahle bylinka může přinést. Měsíček má totiž dlouholetou pověst i v bylinné medicíně, a to především pro své hojivé účinky na pokožku. Používá se v krémech a mastech na zklidnění řezných ran, popálenin a jiných podráždění kůže.

Jak proti škůdcům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články