Alobal nevyhazujte, pokojové rostliny ochrání před nemocemi a škůdci

Alobal patří mezi jednu ze základních pomůcek v domácnosti. Jen málokdo však ví, že jej lze skvěle využít také při pěstování pokojových rostlin i na zahradě.

Alobal zbaví příbory nečistot a dodá jim znovu zářivý lesk i Zdroj fotografie: Holger.Ellgaard / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Roli alobalu má doma vždy po ruce snad každý. Výborně totiž slouží nejen k uchovávání potravin, ale také při úklidu mnoha druhů povrchů, údržbě mrazáku nebo dokonce při praní. Z informací na webu AAZdraví je patrné, že ji lze velmi účinně využít také na zahradě nebo při péči o pokojové rostliny. Výsledky vás v obou případech velmi příjemně překvapí.

Využijte tepelné vlastnosti alobalu

Pokud se bojíte, že by vám mladé rostliny mohly vlivem nízkých teplot zmrznout, vložte mezi ně kusy alobalu. Jakmile se trochu nahřejí, dokáží držet teplotu a odrážet jej i do nejbližšího okolí. Před výsevem semen lze vytvořit také izolační vrstvu, která semena oddělí od nižších půdních vrstev. Tím jim zajistíte větší tepelný komfort i lepší lámání světla.

Použijte alobal jako ochranu

Před častými útoky škůdců stromy a keře v zahradě ochráníte pomocí pásů alobalu, které jednoduše připevníte na jejich kmeny, aby se k nim hlodavci a drobná zvířata nedostala. Hliníková fólie funguje také proti šnekům a slimákům, pokud ji umístíte do okolí rostlin, což si chválí i naše čtenářka Alice P. z Držkové: „Alobal využívám na zahradě pravidelně proti slimákům, šnekům i drobným hlodavcům a k rostlinám se většinou nedostanou.“

Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů

Alobal a jeho strany: Lesklá drží teplo, matná teplo vydává

Nepříjemné jsou pro některá zvířata také reflexní odrazy, o nichž se Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali už dříve. Ty dokáží vyplašit zejména ptáky, kteří nalétávají do záhonů nebo větví obsypaných sladkými plody, nebo divokou zvěř. Abyste však dokázali odradit i srnku nebo jelena, musíte pás alobalu umístit také do vyšších částí kmene. V ideálním případě tak učiňte alespoň 50 cm nad zemí, abyste docílili požadovaného efektu.

alobal na keři iZdroj fotografie: Depositphotos
Alobal ochrání vaše rostliny před škůdci i dalšími zvířaty

Pomůže s pěstováním sazenic

Účinky alobalu oceníte zvlášť v případě, že si sazenice předpěstováváte sami ze semen. Přestože jejich klíčivost závisí na spoustě faktorů a dodržování určitých pravidel, jež jsou více rozepsána v dřívějším příspěvku na Chalupáři-Zahrádkáři (nejdůležitější roli hraje především světlo a teplo). Právě s tím vám pomůže kus alobalu, který jednoduše vložíte pod klíčivý materiál nebo jim omotáte kus kartonu a umístíte za pěstební nádoby, jak je doporučováno na webu Permazahrada. Tato metoda nám také zabrala, když měly klíčky málo světla.

Jaké máte zkušenosti s využitím alobalu v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články