Jedna kulička alobalu do květináče dokáže zničit hned 6 různých problémů

Pokud se našim pokojový rostlinám nedaří tak, jak byste si představovali, přidejte k nim alobal. Dokáže totiž vyřešit mnohé nepříjemnosti.

Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věřte tomu nebo ne, ale jedna koule hliníkové fólie v květináči může účinně vyřešit šest různých problémů, se kterými se zahrádkáři běžně potýkají. Budete příjemně překvapeni tím, jak skvěle dokáže působit tak obyčejná věc, jako je právě alobal.

1. Lepší odvodnění půdy

Správná drenáž je pro zdraví vašich rostlin zásadní. Nadměrné množství vody může vést k hnilobě kořenů a dalším problémům souvisejícím s vlhkostí. Koule z hliníkové fólie umístěná na dně květináče podporuje lepší odvodnění tím, že vytváří malé vzduchové kapsy a zabraňuje hromadění vody na dně květináče. Tím je zajištěno, že rostliny dostanou správné množství vody, aniž by došlo k jejich přemokření.

2. Odstraňování zákeřných škůdců

Hliníková fólie je reflexní a tuto vlastnost lze využít k odrazení škůdců na zahradě. Umístěním koule fólie v blízkosti rostlin vzniknou záblesky světla, když se od ní odrazí sluneční paprsky. Tyto záblesky mohou odradit běžné zahradní škůdce (například ptáky a hmyz), a účinně tak ochránit vaše květiny před poškozením.

3. Regulace teploty půdy

Extrémní výkyvy teplot mohou rostliny stresovat a bránit jejich růstu. Hliníková fólie pomáhá regulovat teplotu půdy tím, že funguje jako izolátor. Během horkých dnů odráží přebytečné sluneční světlo a teplo od květináče, čímž zabraňuje přílišnému zahřívání půdy. Naopak za chladnějšího počasí udržuje teplo a udržuje stabilnější teplotu půdy.

Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu iZdroj fotografie: Depositphotos
I docela obyčejný alobal vám může skvěle pomoci s péčí o pokojové květiny

4. Regulace plevele u balkonovek

Plevel může být v květináčích trvalým nepříjemným problémem, který vaše rostliny připravuje o důležité živiny a sluneční světlo. Umístěním koule hliníkové fólie na dno květináče před přidáním zeminy vytvoříte bariéru, která brání růstu plevele. Tato jednoduchá, ale účinná metoda pomáhá udržet prostředí bez plevele, aby se vašim rostlinám dařilo.

5. Lepší účinnost hnojiva

Hliníková fólie může zvýšit účinnost hnojiv tím, že zabraňuje ztrátám živin vyplavováním. Když zaléváte rostliny v květináčích, fólie na dně květináče působí jako bariéra a zabraňuje odtoku vody a rozpuštěných živin. Rostliny tak mohou absorbovat více základních živin, které potřebují pro zdravý růst.

Stačí jednoduše vložit do květináče zmačkanou kuličku alobalu iZdroj fotografie: Depositphotos
Stačí jednoduše vložit do květináče zmačkanou kuličku alobalu

6. Odraz světla pro lepší růst

Umístěním koule hliníkové fólie v blízkosti rostlin v květináčích můžete také maximalizovat jejich vystavení slunečnímu světlu. Reflexní povrch fólie přesměruje světlo směrem k rostlině a zajistí, že každý list obdrží maximální množství slunečního světla. To může vést ke zlepšení fotosyntézy a celkového růstu. A alobal vám pomůže i s péčí o toaletu.

Jaké triky používáte při pěstování pokojovek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články