Ten, kdo věnuje dostatek energie preventivním opatřením, se často této přírodní pohromě vyhne. Týká se to mimo jiné likvidace spadaného listí, které poskytuje zimní útočiště larvám škůdců. Kdo má ale sousedy, kteří o svou zeleň nepečují tak, jak by měli, zápasí s těmito drobnými potvůrkami každý rok. Někdo rovnou sáhne po chemických přípravcích, které lze zakoupit v obchodě, a jiný se o tentýž efekt pokouší bez použití chemie. Není na co čekat, začít s postřiky musíte hned, jak napadení rostlin objevíte.
Mšice
Obvykle jsou na rostlinách k nalezení zdeformované a srolované listy. Po jejich rozevření zjistíte, že jste narazili na podezřelá černá či zelená drobná zvířátka, která vám připomenou dětská léta a knížku Ondřeje Sekory. Z té si i malé děti pamatují, že mšice mají své přirozené nepřátele. Jsou to slunéčka, zlatoočky, pestřenky a bejlomorky. Pokud už začaly kolonii mšic likvidovat, nepoužívejte chemii. Zabila by totiž také tento užitečný hmyz.
Pro přírodní likvidaci mšic můžete použít tabákový nálev. Tabák je totiž pro mšice toxický díky obsaženému nikotinu a piridinovému alkaloidu. Zhruba do dvou dnů mšice zpravidla zmizí. Tabákový postřik připravíte tak, že posekáte 150 g tabáku a zalijete ho horkou vodou. Nechte vychladnout a pak přeceďte do takového množství vody, aby celkový objem byl tři až šest litrů podle míry napadení. V případě potřeby většího množství přizpůsobte i hmotnost tabáku. Pak už postačí jen nádobka z rozprašovačem a můžete zavelet na útok.
Obaleči
Postrachem ovocného stromoví jsou každoročně nálety obalečů. Přeživší housenky obalečů vytvoří zámotek a přezimují v prasklinách kůry stromů. Na jaře se pak zakuklí a v květnu se líhnou motýli. Ti se rozlétnou do okolí a oplozené samice kladou vajíčka na listy i plody ovocných stromů. Po 8–15 dnech se vylíhnou housenky, které napadají plody a způsobují červivost. Místo insekticidů můžete zakoupit také přípravek, který využívá účinnosti bakterie Bakterie Bacillus thuringiensis přímo proti housenkám obaleče.
Vrtule třešňová
Krásné, veliké a sladké třešně jsou ideálem mnohých lidí. Tuto vytouženou představu ovšem kazí zkušenost, kdy se s lákavou třešní zakousnete i do červa. Je to sice zdroj bílkovin, ale v našich končinách je poněkud neoblíbený. Dospělec vrtule je dvoukřídlý hmyz, který svým ostrým kladélkem naklade vajíčka přímo pod slupku plodu. Plody po vylíhnutí vajíček začnou hnědnout a zahnívat. Zásah tedy musí přijít už s náletem dospělců. Zakupte lepové lapáky a rozmístěte je do koruny stromů tam, kam svítí slunce.