Plastové lahve je možné znovu využít. Dají se v nich pěstovat i okurky a rajčata

Proměňte odpad ve zdroj a naučte se, jak přetvořit docela obyčejné PET lahve v šikovné květináče. Vypěstujete v nich krásnou úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování okurek a rajčat ve starých plastových lahvích není jen chytrý způsob recyklace – je to skutečně skvělá vychytávka pro zahrádkáře s omezeným prostorem. Tato metoda maximalizuje vertikální využití i toho sebemenšího místa a minimalizuje problémy s plevelem a škůdci.

Výběr správných semen

Pro úspěšné pěstování v lahvích volte rané partenokarpické hybridní odrůdy známé svou vysokou produktivitou. Ty jsou speciálně vyšlechtěny tak, aby se jim dařilo bez opylení, což je ideální pro vnitřní prostředí.

Pokud vaše semena nejsou předem obalena živnou vrstvou, začněte tím, že je namočíte do roztoku organického hnojiva nebo roztoku obsahujícího dřevěný popel, jak radí web FineGardening. Za tímto účelem rozpusťte hnojivo podle návodu na obalu, zabalte semena do prodyšné tkaniny a namočte je do něj na 15-20 minut.

Bezúdržbový jahodový záhon: Připravte si pár PET lahví a kousek netkané textilie. Sklidíte až 45 kg jahod z 1 m² takřka bez práce

Pěstování okurek a rajčat v plastových lahvích není jen úsporným opatřením, ale také krokem k udržitelnému životu. iZdroj fotografie: Pixabay
Pěstování okurek a rajčat v plastových lahvích není jen úsporným opatřením, ale také krokem k udržitelnému životu.

Jak na květináče z PET lahví

Začněte tím, že z plastové láhve odříznete vrchní část v místě, kde se zužuje, a na dně prorazíte drenážní otvory. Tento praktický trik zajistí únik přebytečné vody a zabrání hnilobě kořenů. Ptáte se tedy, proč místo práce s PET lahvemi nekoupit klasické květináče, které stojí v obchodech pár korun? Je to jednoduché – průhledný plast PET lahve přivede ke kořenům více světla. Navíc jsou vzhledem ke své šířce hlubší, než standardně nabízené modely, takže většině druhů zeleniny vyhovují víc, jak píše web EarthBox.

Nakonec své nové květináče z odpadu vyplňte hrubou vrstvou humusu, kompostu nebo vermikompostu a poté přidejte substrát bohatý na živiny, který obsahuje základní stopové prvky. A protože se okurkám i rajčatům daří v organicky bohaté půdě, přidejte do každé jamky ještě hrst granulovaného kompostu a dobře jej promíchejte s půdou. Nakonec půdu ještě zvlhčete roztokem biofungicidu, abyste budoucí plodinu ochránili před fytopatogeny.

Díky této metodě s obyčejnou PET flaškou vdechnete nový život i povadlé orchideji. Bohatě se vám pak odmění krásnými květy

Pokud vaše rajčata neplodí tak, byste si představovali, zkontrolujte schéma hnojení. Možná jste v něm udělali chybu. iZdroj fotografie: Freepik
Jak rostliny rostou, přidávejte do lahví další zeminu, abyste podpořili vývoj postranních kořenů.

Výsev semen a jak na něj

Semena vysijte přímo do připravených nádob. Přikryjte je 1-1,5cm vysokou vrstvou zeminy a střídmě zalévejte odstátou vodou o teplotě přibližně 22-24 °C. Jak rostliny rostou, přidávejte do lahví další zeminu, abyste podpořili vývoj postranních kořenů a nezapomeňte ani na vhodnou oporu. Pak už stačí vaši minizahrádku jen správně hnojit a pozorovat, jak se vaší úrodě daří. A na parapetu si můžete vypěstovat třeba i cibuli, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak v domácnosti využíváte PET lahve vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články