Abyste skutečně maximalizovali potenciál rybízu a zajistili si bohatou úrodu, musíte mu věnovat správnou péči, a to zejména v podzimním období.
Říjen je rozhodujícím obdobím pro přípravu rybízových keřů na růst v příštím roce a jejich hnojení správnými živinami může mít podle webu Fryd zásadní vliv na produkci těch baculatých a šťavnatých bobulí, které všichni milují.
Proč hnojit rybíz v říjnu?
Říjen je ideálním měsícem pro hnojení rybízových keřů. V tomto období totiž už ukončil svůj plodný cyklus a začíná přesouvat svou energii na vytváření zásob pro zimní klid. Hnojení v této době pomáhá keř posílit a dodává mu základní živiny, které potřebuje k přežití chladu a k podpoře silného růstu na jaře. „Jedním z klíčových aspektů je příprava půdy prostřednictvím hnojiv bohatých na fosfor a dusík, která mohou připravit půdu pro větší a bujnější plody v následujícím roce,“ radí zahradník Michal N. z Tábora.
Příprava půdy aneb úklid
Pro začátek je důležité uklidit oblast kolem základny keře rybízu, tzv. kořenovou zónu, jak radí web NourseFarms. Během vegetačního období se totiž v této zóně hromadí organické látky (spadané listí, odumřelé větve a další zbytky rostlin), které by tu zůstávat neměly. I když se může zdát, že je tento odpad neškodný, ve skutečnosti se v něm mohou nacházet spory hub a škůdci, kteří by mohli rostlině přes zimu uškodit.
Odstraněním organických zbytků snížíte pravděpodobnost výskytu chorob a škůdců a zároveň zajistíte, že se živiny, které aplikujete, dostanou přímo ke kořenům – aniž by je přitom cokoliv a jakkoliv blokovalo. A pak už zbývá jen hnojení – a samozřejmě správný řez, na který nedají Chalupáři-Zahrádkáři dopustit.
Fosfor: Klíč k silným kořenům a zdravým bobulím
Při aplikaci v říjnu pomáhá posilovat a rozšiřovat kořeny rostliny, což jí nejen svým způsobem chrání během drsných zimních měsíců, ale také to vede k lepšímu vstřebávání živin na jaře. „Jedním z nejlepších způsobů, jak dodat fosfor do půdy, je použití superfosfátu, vysoce koncentrovaného hnojiva, které obsahuje až 50 % fosforu. Superfosfát obsahuje také přibližně 6 % síry, která je bonusem pro zlepšení celkového zdraví rostlin. U vzrostlých rybízových keřů aplikujte asi čtyři polévkové lžíce,“ radí pan Michal.
Draslík: Zimní ochrana a odolnost vůči chorobám
Draslík je klíčový pro zlepšení odolnosti keře vůči chladu i chorobám. Mimochodem – jde o jedinou živinu, kterou jsou keře rybízu schopny účinně přijímat i při poklesu teploty půdy pod 10 °C. Bez dostatku draslíku jsou rybízové keře náchylnější k chorobám a nemusí přežít extrémní zimní podmínky.
„Chcete-li rybízu dodat potřebný draslík, použijte síran draselný. Kolem základny každého vzrostlého keře rovnoměrně rozprostřete asi dvě polévkové lžíce – to bohatě stačí,“ dodává pan Michal závěrem.