Obyčejné zelí patří mezi velmi důležité druhy zeleniny. Konkrétně mnoho receptů z naší české kuchyně spoléhá právě na dobře připravené zelí. To má navíc mnoho předností z pohledu obsahu vitamínů a minerálů. A bude ještě o poznání zdravější, když si ho vypěstujete sami doma bez zbytečné chemie, ale poctivými zahradnickými postupy.
Výběr správné odrůdy a výsev
Prvním krokem pro úspěšné pěstování zelí je výběr vhodné odrůdy. Rozhodnout se můžete mezi odrůdami se skutečně velkým středem, nebo pro ty menší. Důležitým rozdílem je to, jestli jde o ranou, středně ranou nebo spíše pozdní odrůdu. Tomu je totiž potřeba přizpůsobit termín setí i následné výsadby na pozemek. Promyslete také, jestli využijete spíše bílé nebo červené zelí.
Jakmile budete mít vybranou tu správnou odrůdu, přichází na řadu setí semínek. V případě rané odrůdy je potřeba, aby byla vysetá již koncem března, což odpovídá zhruba 50 dnům před výsadbou na pozemek. Středně raná odrůda se vysévá zhruba v polovině dubna a pozdní můžete vysít až koncem dubna. Pokud chcete přeskočit předpěstování sazenic, je nutné zvolit spíše ranou odrůdu a ve vhodný termín ji vysít na zvolené stanoviště.
Péče o sazenice během sezóny
Aby zelí prospívalo, je potřeba zvolit správné stanoviště. Vhodné je otevřené vzdušné místo s dostatkem světla. Půda by měla být úrodná a bohatá na živiny se spíše neutrálním pH. U kyselejších půd se doporučuje vápnění. Vhodnými plodinami, které na daném místě byly před zelím, jsou rajčata cibule, brambory, hrášek, mrkev nebo fazole.
Pro rozvoj zelné hlávky je důležitá dostatečná a pravidelná zálivka. Mnohdy navíc bude nutné ochránit rostlinu před nemocemi a škůdci, kteří si na zelných listech s oblibou pochutnávají. Do venkovních prostor rostliny vysazujte až ve chvíli, kdy již nehrozí přízemní mrazíky ani příliš nízké teploty u země. Hnojení zahajte již během předpěstování, aby měla rostlina dostatek energie na první fáze svého růstu.