Půda na záhoncích může být časem vyčerpaná nebo zamořená škodlivými patogeny, což má vliv na zdraví rostlin. Ošetřete ji.
Zdá se vám půda na záhonech vyžilá a zdaleka už ne tak úrodná, jako tomu bylo před lety? Nemějte obavy! Obnovení její úrodnosti nemusí být složitý ani nákladný úkol. Můžete si totiž namíchat účinné domácí řešení pomocí dvou běžných domácích pomocníků: octa a peroxidu vodíku.
Jednoduchý koktejl: ocet a peroxid vodíku
Klíč k této jednoduché, ale účinné metodě oživení půdy spočívá v účinné kombinaci octa a peroxidu vodíku, jak píše na svém webu MarthaStewart. Seznam ingrediencí není nijak náročný, začít tedy můžete prakticky okamžitě. Potřebujete:
- 500 ml peroxidu vodíku
- 500 ml octa
Pro začátek smíchejte 500 ml peroxidu vodíku a 500 ml octa ve skleněné nebo plastové nádobě. Je důležité vyhnout se použití kovu, protože s ním roztok může reagovat a stát se méně účinným. Při manipulaci také vždy používejte rukavice, abyste se omylem nepopálili. Po smíchání nechte roztok stát na stinném místě venku po dobu pěti až sedmi dnů. Tím se ještě zvýší jeho účinnost při ničení škodlivých patogenů.
Aplikace na zahradu
Po uplynutí výše uvedené doby roztok zřeďte přidáním do desetilitrového kbelíku s vodou. Touto zředěnou směsí pak vydatně zalijte záhony nebo půdu ve skleníku. Podle informací z WikiHow tak eliminujete bakteriální, virové a houbové infekce přítomné v zemině a připravíte půdu pro budoucí zdravý růst.
Doplnění živin jak další krok
Po vyčištění půdy roztokem octa a peroxidu je čas v ní také obnovit základní živiny. K tomu budete potřebovat následující prostředky:
- 1 litr syrovátky nebo kefíru
- Půl šálku biohumusu
- 10 litrů vody
Tato kombinace působí na omlazení přirozené půdní mikroflóry, která je rozhodující pro zdravý vývoj rostlin. Roztok použijte přibližně týden po použití octovo-peroxidové směsi. Je to opravdu důležité, protože jedině tak opravdu účinně obnoví rovnováhu mikroorganismů v půdě, která byla narušena během procesu čištění. A to je přesně to, co právě teď potřebujete. A na posílení zeminy ve skleníku se skvěle hodí hořčičný prášek, jak Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušeli.