Nahradí hnůj a udělá půdu úrodnou a zdravou. Svazenka je pomocnicí pro každou zahradu

Objevte kouzlo využití meziplodin a obohaťte půdu v záhonu. Vhodně zvolené rostliny nahradí i hnůj a připraví záhon na příští úrodu. Nechte přírodu udělat většinu práce za vás.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje několik druhů meziplodin a každý  má trochu jiné vlastnosti a účinky. Podle toho, jaké živiny chcete do půdy dodat, a jak chcete její vlastnosti ovlivňovat, byste měli vhodnou meziplodinu vybírat. Využít však můžete také tuto univerzální rostlinu, která je velmi nenáročná na pěstování, takže si s ní poradí i úplní začátečníci..

Vysaďte na záhon svazenku vratičolistou

Tato bylina se vyznačuje bujnými kořeny a hustou zelenou hmotou nadzemních částí. Díky těmto vlastnostem ochrání vaše záhony před zarůstáním plevelných rostlin, které v její blízkosti nemají žádnou šanci. Příjemným bonusem jsou její krásné modré květy. Ty postupně vykvétají a dokáží na vaši zahradu přitáhnout opylující hmyz. Na konci sezóny můžete rostlinu použít jako základ hnojící nebo mulčovací směsi.

Kdy je vhodné svazenku zasít

Tato rostlina je odolná vůči nízkým teplotám, proto ji můžete pěstovat téměř od brzkého jara až do pozdního podzimu. Vysévat ji můžete i několikrát během jednoho roku. Její rychlý růst vám umožní záhony využít pro pěstování jiných plodin. Jakmile svazenka odkvete, posekejte ji, nechte chvíli proschnout a zapracujte pod povrch hlíny v záhonu. Budoucí rostliny z ní během rozkladu vytáhnou všechny potřebné živiny.

pěstování meziplodin iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se rozhodnete svazenku vysévat na podzim, nemusíte ji po odkvětu sekat. Přes zimu dokáže udržet více vlhkosti v půdě a na jaře pak její zbytky jednoduše shrabete hráběmi. Její semena jsou velmi drobná, proto je doporučováno je vysévat v bezvětrném dni. Práci si můžete usnadnit tím, že je smícháte s pískem a rovnoměrně touto směsí záhon posypete.

Co vysít po svazence

Jakmile máte záhon opět volný, můžete na něj vysít nebo zasadit libovolné druhy plodin. Tato bylina nijak neovlivňuje pH půdy, ani neubírá důležité živiny, které by dalším rostlinám mohly chybět. S její pomocí záhon ochráníte před prorůstáním plevele, aniž byste změnili jeho půdní vlastnosti. Naučte se pracovat s meziplodinami a ušetřete si hromadu práce.

Jak pěstovat svazenku vratičolistou

Jaké meziplodiny využíváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články