Hnůj nahradí zelené hnojení, vyživí půdu a rostliny donutí k růstu

Hnojení hnojem není vždy jednoduché. Pokud se však provede správně, dokáže skvěle vyživit jakoukoli zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojení vaší zahrady hnojem je fantastický způsob, jak zlepšit kvalitu půdy a poskytnout rostlinám základní živiny. Hnůj je ideální pro ovoce, zeleninu a většinu okrasných rostlin a při správné aplikaci může mít pozitivní dopad jak na půdu, tak na rostliny v ní rostoucí.

Proč používat právě hnůj

Jednou z hlavních výhod používání hnoje jako hnojiva je jeho schopnost zlepšit strukturu půdy, okyselit ji, přilákat žížaly a podpořit všechny užitečné mikroorganismy. Tyto mikroorganismy iniciují chemické reakce, které zpřístupňují rostlinám dříve nedostupné minerály. Hnůj je také zdrojem dusíku, draslíku, fosforu, hořčíku a dalších nezbytných prvků pro rostliny. Je však důležité mít na paměti, že hnůj se musí před výsadbou jakýchkoli plodin v oblasti rozložit. Příliš pozdní aplikace může poškodit rostliny.

Které živiny dodá zahradě hnůj

Použitím hnoje lze také výrazně snížit potřebu syntetických (minerálních) hnojiv. Hnůj je považován za kompletní hnojivo obsahující všechny živiny nezbytné pro růst rostlin. Obvykle obsahuje asi:

  • 0,5 % dusíku,
  • 0,3 % fosforu,
  • 0,7-1,0 % draslíku,
  • 0,5 % vápníku, 0,2 % hořčíku
  • a esenciální stopové prvky, jako je bor, měď, zinek, molybden a kobalt.

Organická hmota je také velmi důležitou složkou hnoje. Přispívá k tvorbě humusu a zlepšuje úrodnost půdy. S jednou tunou hnoje můžete do půdy přidat přibližně 5,0 kg N, 3,0 kg P2O5, 7,0-10,0 kg K2O, 5,0 kg CaO, 2,0 kg MgO a stopové prvky.

Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Který hnůj pro zahradu použít

Při používání hnoje na zahradě je důležité vybrat správný druh. Kompostovaný hnůj (kravský nebo koňský) je nejlepší volbou, protože čerstvý hnůj obsahuje hodně dusíku, který může negativně ovlivnit vaše rostliny. Pokud používáte čerstvý hnůj, je nezbytné jej nejprve zkompostovat a před použitím uskladnit přibližně na rok. Další možností je použití sušeného granulovaného hnoje, který má všechny výhody čerstvého hnoje, ale bez zápachu.

Které rostliny hnojit hnojem

Pokud vše uděláte správně, vyživíte svou zahradu mnohem lépe, než při použití aktuálně oblíbeného zeleného hnojení. Do „čerstvě“ vyhnojených záhonů se pak vyplatí sázet především rostliny 1. trati, mezi které patří například:

  • Brukvovitá zelenina: bílé zelí, červené zelí, kapusta, květák, brokolice apod.
  • Tykvovitá zelenina: okurka, cuketa, dýně apod.
  • Lilkovité rostliny: rajčata (trpasličí odrůdy), brambory (rané) apod.
  • Další druhy plodin: celer
Hnůj nahradí zelené hnojení iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto druhy je obvykle pro jejich maximální spokojenost nutné přihnojovat organickými hnojivy, aby měly dostatek živin. Použít lze i tzv. universální plodiny. Jde například o tyto druhy:

Navíc tuto zeleninu (a ovoce) není třeba každý rok sázet jinam (ba obvykle to ani není žádoucí), což vám může plánování zahradní výsadby značně usnadnit.

Jaká hnojiva používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články