Komáry vyženou z domu ty správné bylinky: Ochrana za haléře funguje spolehlivě a neničí zdraví jako chemické produkty

Komáři patří mezi ty nejvíce obtěžujících a nejvíce nenáviděné druhy hmyzu. Z domu je vyženou mnohé domácí metody.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Komáři patří k největším pohromám léta – a to především ve chvíli, kdy bydlíte někde u vody nebo třeba u lesa. Je těžké se proti nim chránit, a to i přes to, že na trhu existuje mnoho odpuzujících nebo dokonce přímo likvidačních prostředků. Jak tedy bojovat proti komárům opravdu účinně, a navíc jen s použitím čistě přírodních prostředků?

Kdy se objevují komáři

První komáři se mohou objevit v dubnu, což potvrdí každý, kdo bydlí u velké vodní plochy. Ovšem nejvíce se jich líhne v květnu (tedy za předpokladu, že teplo a vlhko), a ti poslední mohou bez potíží létat až do října nebo i déle, pokud k tomu za okny panují vhodné podmínky. Komáři jsou aktivní ráno do 11:00 a večer – později se jejich aktivita opět vytrácí, aby se s blížícím se ránem opět obnovila.

Krví se živí pouze samičky komárů, protože ke kladení vajíček potřebují živiny z krve. A jak vás komáři vlastně objeví? Přitahuje je zvýšená koncentrace oxidu uhličitého, které je přítomný ve vzduchu, který vydechujeme z plic. Ale „voní“ jim i kyselina mléčná a další složky potu. A aby toho nebylo málo, k identifikaci své potencionální oběti využívají také termodetekci. Nejohroženější jsou proto jsou mladí muži, děti a ženy v období ovulace (kvůli nadprůměrné tělesné teplotě).

Boj s komáry a prevence jejich výskytu

Většina odborníků se bohužel jednoznačně shoduje na tom, že neexistuje žádná plně účinná metoda, jak zabránit výskytu komárů ve vašem okolí. Je tedy vždy vhodné kombinovat více prostředků najednou a využívat jejich benefity. Bohužel ani tento postup nikdy nezaručuje 100% ochranu proti štípnutí, ale rozhodně omezí jejich počet. A jak s nimi tedy bojovat přírodně? Pamatujte si, že komáři nemají rádi vůně přírodních esenciálních olejů z rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neplatí to však samozřejmě pro všechny druhy. Po jakých druzích éterických olejů tedy sáhnout? Skvělý je například:

  • eukalyptus citronový,
  • citronela alias citronová tráva
  • nebo pelargónie.

A jak je využít? Rozmíchejte je ve vodě a nalijte do misky, která stojí na verandě nebo je aplikujte jako postřik na okna domu.

Pomůže i česnek a cibule

Ne vždy je však nutné sahat do peněženky. Naopak. Můžete si také zkusit vyrobit přírodní odpuzovač komárů jednoduše tak, že zapíchnete pár stroužků do půlky citronu, nebo na místa, kde se komáři vyskytují, položíte oloupaný a rozmačkaný česnek. Pomocí může i vůně citronové kůry, ta totiž prý také odhání komáry. Vysazení citronové trávy do květináče vám naopak nijak nepomůže – ta na komáry působí výhradně ve formě éterického oleje.

Přírodní bariéry proti komárům

Komáři nemají rádi také některé silně vonící okrasné rostliny nebo aromatické bylinky, proto se vyplatí vysadit ty správné druhy například okolo terasy nebo balkónu, či pod okno do ložnice (mnoho z nich je samozřejmě možné pěstovat i přímo na parapetu). A po jakých rostlinách sáhnout?

  • Katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides)
  • Máta peprná (Mentha × piperita) a další máty
  • Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
  • Aksamitník alias afrikán (Tagetes)
  • Zavinutka (Monarda hybrida)
  • Nestařec (Ageratum)
  • Vonné pelargonie (například Pelargonium graveolens)
  • Myrta obecná (Myrtus communis)
  • Šanta zkřížená (Nepeta × faassenii)
  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
  • Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)
  • Citronová tráva, citronela (Cymbopogon citratus)
Jak se zbavit otoku po hmyzím štípnutí

Jaké přírodní prostředky používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články