Podzimní prořezávání maliníku: Zbavte ho dlouhých šlahounů a rázem zvýšíte jeho výnos

Bez správného řezu se maliník jednoduše neobejde. A ideální čas pro něj je právě teď na podzim, příští rok zaplodí několikanásobně.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliníky patří na zahradě k velmi oblíbeným ovocným dřevinám. Aby se jim však každý rok skvěle dařilo, je třeba se o ně správně postarat. Na podzim však podle webu GardeningKnowHow potřebují nejen hnojení, ale také správně provedený řez.

Zkrátit je třeba odplozené šlahouny

Šlahouny, které už příští rok plodit nebudou, poznáte snadno – najdete na nich totiž zbytky květů a plodů a právě ty už vám v příští roce k ničemu nebudou. Nebojte se tedy vzít nůžky a sestřihnout je pěkně u země. Maliník tak nebude plýtvat silou na neužitečné větve a o to více vám během následujícího roku dá plodů, jak konstatuje web WilsonBrosGardens.

Krmení malin na podzim: Krásné výsledky zařídí kostní moučka

Abyste si letos mohli pochutnat na opravdu obří úrodě malin, musíte své maliníky správně pohnojit. Skvěle vám může pomoci droždí. iZdroj fotografie: Freepik
Šlahouny, které už příští rok plodit nebudou, poznáte snadno – najdete na nich totiž zbytky květů a plodů.

Jak na podzimní hnojení maliníku

Na podzim však tyto ovocné dřeviny potřebují také ty správné živiny. Proto jednoduše opatrně zapravte několik centimetrů kompostu do horní vrstvy půdy kolem malin a poté vše ještě lehce posypte dřevěným popelem. Žádný z těchto materiálů však nehrňte přímo ke stonkům rostlin, aby nedošlo k hnilobě a spálení. I tak je však na jaře nezbytné sledovat, zda rostliny nevykazují známky nerovnováhy živin. Projevují se takto:

  • Nedostatek dusíku: Bledé nebo žluté listy, což ukazuje na potřebu většího množství kompostu bohatého na dusík.
  • Nedostatek draslíku: Špatná kvalita plodů a kroucení listů, které lze zmírnit přidáním dalšího dřevěného popela.
  • Nedostatek fosforu: Zakrnělý růst a špatný vývoj plodů, což vyžaduje například přihnojení kostní moučkou.

Když už maliny neplodí

Někdy však ani tato péče už nestačí. V takovém případě je vhodné maliny přesunout na jinou část zahrady. Při plánování nového políčka hraje výběr stanoviště a předchozích plodin významnou roli pro budoucí úspěch. Mezi ideální předchozí druhy patří obiloviny, cibule, mrkev, luštěniny, pohanka a řepka.

Co musíte bezpodmínečně udělat pro to, aby napřesrok byla úroda malin a rybízu stejně skvělá jako letos

Aby se maliníku během příští sezóny dařilo co nejlépe, musíte se k němu právě teď vydat s nůžkami. Je to jednoduché. iZdroj fotografie: Dinkum / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication
Aby se maliníku během příští sezóny dařilo co nejlépe, musíte se k němu právě teď vydat s nůžkami. Je to jednoduché.

Naopak plochám dříve osetým trávou, jetelem nebo vojtěškou je třeba se vyhnout kvůli možným problémům s půdními škůdci, jako jsou drátovci. Podobně nevhodné jsou i staré pozemky, na kterých se pěstovaly brambory, rajčata, okurky nebo jahody, a to kvůli riziku přenosu chorob. A nezapomeňte ani na zapravení zeleného hnojiva do půdy před výsadbou, které může výrazně zlepšit zdraví a strukturu půdy.

Jak se o své maliníky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články