Neopomeňte správné zazimování jahodových keříků. Díky tomu snadno přežijí zimu a v červnu se vám odvděčí bohatou nadílkou plodů.
Prvním krokem při zazimování jahod je pečlivé vypletí záhonu. Poté je na řadě přistřihnutí keříků. Já ho provádím již v létě, poté co jahodníky odplodily (více k letní péči o jahody psali Chalupáři-Zahrádkáři zde ), ale lze to i teď na podzim.
Se stříháním to nepřehánějte
Odstraňte všechny staré listy, šlahouny nebo výhony s plody, které už nemají šanci dozrát. Pokud jste nestříhali po sklizni, můžete teď keříky ostříhat i celé, ale ne na méně než 5 cm, jak radí web Dům a zahrada. Dejte pozor, abyste nepoškodili srdíčko rostliny, což by vedlo k jejímu úhynu.
Zazimování jahod předchází hnojení
Před zimou potřebují jahodníky doplnit živiny, které jim pomohou přežít nejchladnější část roku. Hnojiva proto musí být bohatá na draslík, vápník a fosfor. Nejjednodušší je sáhnout po speciálních podzimních přípravcích dostupných na pultech zahradnictví, které obsahují dostatek draslíku, který právě teď jahodníky potřebují. Já se minerálním hnojivům ale vyhýbám a jahodníkům na podzim udělím štědrou dávku kompostu – i ten ho obsahuje dost a dost. Vděčné vám budou i za hnojení dřevěným popelem, jak jsme poradili na webu Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti.
Chraňte jahodníky před mrazem a suchem
To, že skončilo léto, neznamená, že můžete jahodníky přestat zalévat. Naopak, potřebují dodávat vláhu až do prvních mrazů a pokud panuje mírná a suchá zima, tak i během ní, upozorňuje web Zahrádkářův rok. Posledním úkolem při zazimování jahod je jejich ochrana před mrazem.
S tím pomůže přihrnutí krčků již zmíněným kompostem nebo namulčování slámou či senem (to ale nesmí obsahovat semena trav). Já mulčuji i spadaným listím. Pokud se očekávají opravdu třeskuté mrazy, přikrývám keříky ještě chvojím nebo bílou textilií. Ale pozor – na jaře je třeba tento kryt odstranit předtím, než začnou rašit nové listy. Jinak by mohly začít uhnívat.