Proč po sklizni prořezávat listy jahod: Jednoduchá praktika zařídí kvalitní úrodu na příští sezónu

Jahodníky již sice doplodily, vaše péče o ně ale u konce rozhodně není. Věnujte jahodám trochu pozornosti, sestřihněte je a přihnojte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V červenci končí jahodová sezóna a je na čase, abyste se plozením vyčerpaným jahodníkům za úrodu odvděčili a věnovali jim trochu péče. Jahody po sklizni uvítají pořádné pletí, lehký sestřih, dávku živin a ochranu před chorobami a škůdci. S péčí neprodlévejte a snažte se jahodníky ošetřit v prvních třech týdnech po sklizni. Nezapomenou vám to a v příštím roce se odvděčí plody plnými vitamínů.

Jahody po sklizni potřebují sestřih

Po skončení sklizně mohou jahodníky vypadat poněkud smutně a unaveně. V první řadě jahodový záhon zbavte plevele, který rostlinám odebírá potřebné živiny. Poté věnujte pozornost samotným jahodníkům – odstřihněte všechny staré listy, především ty, které jsou načervenalé a skvrnité nebo nesou stopy po škůdcích. Jahodníky tak omladíte, a navíc zabráníte tomu, aby v rostlinách přezimoval do příští sezóny škodlivý hmyz.

Listy jahodníků nikdy neodstraňujte trháním, ale na pomoc si přizvěte vydezinfikované zahradnické nůžky. Postupujte opatrně, abyste nepoškodili srdíčko jahodníku – to musí zůstat neporušené. Do podzimu obroste novými listy. Výjimkou jsou stáleplodící jahody, které by obrůst nestačily, a stříhají se tedy až na jaře. Jahody po sklizni potřebují odstranit i květní stonky, které doplodily, a šlahouny, jež by jahodník zbytečně připravovaly o sílu.

Údržba jahodníků iZdroj fotografie: Freepik

Využijte šlahouny k rozmnožení jahod

Pokud chcete rozšířit jahodiště nebo rovnou založit nové (mělo by se tak dít každé tři roky), ze šlahounů, které jahody vypouští, si snadno vypěstujete nové sazenice. Na jahodníku ponechte dvě až tři nejsilnější odnože a pokud jahody pěstujete ve volné půdě, jen počkejte, až zakoření. Pokud máte záhon přikrytý folií nebo namulčovaný slámou, umístěte výhon do květináčku se zeminou a zajistěte drátkem. Nakonec zakořeněný šlahoun odstřihněte od mateční rostliny a přesaďte na finální stanoviště.

Postarejte se o kondici jahodového záhonu

Jahody po sklizni nepotřebují jen sestřihnout, ale také doplnit živiny. Unaveným rostlinám dopřejte hnojivo bohaté na draslík a fosfor, které je připraví na přezimování. Ideální je slepičinec – buď granulovaný, nebo v podobě zákvasu. Jahodiště v horkém létě pravidelně zalévejte. Na podzim půdu na záhonu zamulčujte – například kompostem, slámou nebo štěpkou.

Jak si snadno namnožit jahody

Jak pečujete o jahodníky po sklizni?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články