Kdo vyhodí spadané listí, přijde o cenný materiál: Je skvělé jako mulč, hodí se ale i do kompostu

Ne vždy je třeba se starat o zahradu tak pečlivě, jako to dělali naši předkové. Například likvidace každého spadaného lístečku bývá nežádoucí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Místo hrabání a vyhazování listí ho můžete využít na zahradě a zlepšit tak stav půdy, poskytnout úkryt užitečnému hmyzu a podpořit udržitelný cyklus koloběhu živin mezi vašimi záhony, jak píše web Flymo. A přitom mnohdy stačí k úspěchu opravdu málo.

Mulčování listím jako základ

Listí je vynikající přírodní mulč, který chrání půdu před erozí, zadržuje vlhkost a omezuje růst plevele. A jak se postupně rozkládá, zlepšuje strukturu půdy a přispívá cennými živinami.

  • Listy rozdrťte: Celé listy se mohou spojit a vytvořit bariéru bez přístupu vzduchu. Rozdrťte je sekačkou nebo drtičem listí, abyste získali jemný a rovnoměrný mulč.
  • Naneste vrstvu: Rozprostřete 2-3 cm vrstvu kolem stromů a keřů, přičemž listy nikdy nehrňte přímo ke kmínku – předejdete tak hnilobě.

Vrstva listí může fungovat jako přirozená izolační bariéra, která chrání choulostivé rostliny před mrazem. Já je používám hlavně u trvalek citlivých na zimu nebo u nově vysazených stromů a keřů. Hodí se silnější vrstva, která pomáhá izolovat kořeny a chrání zeleň před mrazem,“ podotýká k tématu zahradník Patrik N. z Nechanic.

Jak vyrobit mini skleník z PET lahve

Kdy vysévat mrkev na zimu podle lunárního kalendáře: Ideální je druhá polovina listopadu a počátek prosince

Říjen je v zahradě klíčovým měsícem, který znamená přechod od letní hojnosti k tiché přípravě na zimu. Je to opravdu důležité. iZdroj fotografie: Freepik
Na rozdíl od některých hnojiv, která mohou přinášet semena plevelů nebo patogeny, jsou listy obecně čisté a bezpečné.

Kompostování a jak na něj

Listí se skvěle hodí i do kompostu. Rozkládá se sice pomaleji než posekaná tráva nebo zbytky z kuchyně, jak konstatuje web RainbowGarden, ale jeho kombinací s dalšími kompostovatelnými materiály vzniká vyvážený kompost plný živin.

  • Začněte vrstvou rozdrceného listí a poté přidejte materiály bohaté na dusík (skvělá je třeba posekaná tráva, zbytky zeleniny nebo hnůj), listí je totiž bohaté spíše na uhlík.
  • Hromadu pravidelně promíchávejte, aby se provzdušnila, a pokud je suchá, přidejte vodu. Tím urychlíte rozklad a podpoříte mikrobiální aktivitu.

Co s poslední posekanou trávou: Funguje jako mulč, rostliny se za ni určitě odvděčí

Nemusíte nutně kupovat mulčovací směsi, když máte to nejlepší přímo na dosah ruky. Využít lze spadané listí nebo posekanou trávu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemusíte nutně kupovat mulčovací směsi, když máte to nejlepší přímo na dosah ruky. Využít lze spadané listí nebo posekanou trávu.

Kompostovat můžete i jen listí samotné. Výsledkem je poté materiál bohatý na humus s mírně kyselým pH, kterému se říká „listovka“. Její tvorba trvá několik měsíců a je ideální pro kyselomilné rostliny (borůvky, rododendrony a azalky). Více o obsahu živin v tomto jedinečném přírodním materiálu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Tip profesionála: Některé listy, například ořechové nebo dubové, se kvůli obsahu tříslovin rozkládají pomaleji. Pokud je ovšem nadrtíte, pak celý proces značně urychlíte.

Co děláte se spadaným listím na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články