Brambory jsou univerzální a oblíbenou základní potravinou, ale nesprávné skladování u nich může vést k plísním, klíčení a ztrátě chuti.
Než začnete se skladováním brambor, věnujte čas jejich přípravě. Po sklizni je nezbytné nechat je několik týdnů „dýchat“ na suchém, tmavém a dobře větraném místě při teplotě 14-16 °C. Tento proces jim umožní odpařit přebytečnou vlhkost a zpevní jejich slupku, takže budou během skladování méně náchylné k otlakům a hnilobě.
Klíčové kroky před uložením brambor
Web Food52 však připomíná, že je nestačí jen tak vysypat na hromadu a po pár týdnech prostě přenést do skladovacího prostoru. I tato fáze má svá pravidla.
- Brambory uložte do jedné vrstvy, nejlépe do beden nebo dobře odvětraných nádob.
- Uchovávejte je na stinném místě s dobrým prouděním vzduchu.
- Nechte je odpočívat 2 až 3 týdny.
Po „vydýchání“ každou bramboru prohlédněte a vyřaďte všechny kusy s řeznými ranami, otlaky nebo známkami onemocnění, protože by mohly během skladování zkazit ostatní.
Kde a jak skladovat brambory
Brambory potřebují chladné, tmavé a vlhké místo s teplotou kolem 5-7 °C. „Vyhněte se místům s kolísajícími teplotami, protože ty mohou vést ke klíčení nebo (a to je podle mě mnohem horší) způsobit, že vám zesládnou. A dejte pozor i na světlo. Jeho vlivem totiž zezelenají a vznikne v nich jedovatý solanin,“ radí zahradník Lukáš K. z Prostějova. Jeho slova potvrzuje web TheKitchn, který pro jejich uložení doporučuje co největší tmu.
Tajemství prevence plísní: Skladujte brambory s červenou řepou
A až budete mít tohle všechno hotové, přidejte ke skladovaným bramborám ještě červenou řepu! Tahle zelenina totiž skvěle pohlcuje přebytečnou vlhkost ve skladovacích prostorách, takže vaše brambory chrání před hnilobou a plísní. A na povrch každé bedny přitom stačí jen 5 nebo 6 větších kusů. I tenhle tip máme od pana Lukáše, který k němu ještě dodává následující:
„Pokud řepa začne vadnout a krabatět, vyměňte ji. Potom totiž už jako pohlcovač vlhkosti nefunguje a naopak by od ní brambory mohly začít plesnivět. Já to dělám tak jednou za měsíc.“ Hledáte další skladovací tipy? Například u česneku se redakci Chalupáři-Zahrádkáři osvědčily zavařovačky.