Plíseň na oknech není jen estetickým problémem. Může také ohrožovat vaše zdraví. Měli byste se jí proto co nejrychleji zbavit.
Plíseň na oknech je víc než jen nepříjemná na pohled – je to jasná známka nadměrné vlhkosti a nedostatečného větrání. Obvykle se totiž tvoří v důsledku kondenzace vlhkosti. Když se teplý vzduch v místnosti setká se studeným povrchem oken, vytvoří se na nich kapky vody, které jsou pro ně ideální živnou půdou.
Je černá plíseň nebezpečná?
Bohužel ano. Web GreenMatch k tomu píše: „Toxiny uvolňované plísněmi, známé také jako mykotoxiny, mohou při vdechnutí způsobit poškození plic, kůže a nervového systému. Nejnáchynější jsou k jejich k účinkům děti a starší osoby, stejně jako lidé trpící respiračními nebo kožními problémy.“
Co použít na plíseň? Pomůže ocet
Když se v bytě plíseň objeví, obvykle jako první saháme po prostředcích z obchodu. Jde to ale i přírodně. „Alternativou k použití bělidel nebo čisticích prostředků na bázi chemikálií je použití nezředěného bílého octa,“ píše web HouseDigest. „Jednoduše ho aplikujte a nechte zaschnout. Můžete také použít roztok vody a amoniaku (půl na půl).“
Tea Tree Oil také pomáhá
Tea tree olej je přírodní antimykotikum a antiseptikum, známé v alternativní medicíně (skvěle se například hodí proti oparům a aftám). Ale pomůže vám i proti plísni na oknech. Jednoduše smíchejte 1 čajovou lžičku s 1 šálkem vody a směs nastříkejte na plesnivá místa. Nechte hodinu působit a poté ji setřete čistým hadříkem. Podle potřeby postup opakujte. Jakmile se plísně zbavíte, nanášejte roztok jednou týdně jako prevenci. Už nikdy se nevrátí.
Jak odstranit plíseň v nevětraných prostorách? Tyto tipy pomohou
Pasta z jedlé sody
Pokud však potřebujete vyčistit opravdu odolnou plíseň, pak zkuste oblíbeného pomocníka z kuchyně. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s malým množstvím vody a vytvořte pastu. Tu naneste na plesnivá místa a nechte 15 minut působit. Nakonec už vše jen vydrhněte kartáčem a dobře opláchněte. Uvidíte, že zmizí nejen plíseň, ale i stopy po ní.