Správná ochrana jahod vám dokáže zajistit bohatou úrodu v příští sezóně. Právě teď však opravdu nesmíte nic zanedbat.
Nejčastější kulturní forma jahod, která se na našich zahradách pěstuje, je nazývána jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Jde o druh vzniklý křížením dvou jiných druhů jahodníku. U jeho zrodu stál jahodník virginský (Fragaria virginiana) a jahodník čilský (Fragaria chiloensis). Ovšem spatřit lze i jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda. Všechny je však třeba ochránit před mrazem. A jak na to?
Čím mulčovat jahody před zimou
Odborníci ze stránek StarkBros doporučují jednoznačně slámu, a to hned z několika důvodů: „Mulčování slámou může pomoci izolovat rostliny a chránit je před extrémně nízkými teplotami. Dokáže také pomoci zabránit poškození jahodníků cykly zamrznutí a opětovné oblevy. Navíc se sláma časem rozpadne a dodá půdě živiny.“
Kdy mulčovat jahody na zimu
„Jahody je třeba zamulčovat ve chvíli, kdy je teplota půdy v zimě nižší než 5 stupňů (obvykle se to děje po vícenásobných mrazech). Dříve to není třeba. Půda si totiž udrží teplo déle, než byste čekali a jahody tak zůstávají aktivní,“ radí web StrawberryPlants.
Před aplikací mulče záhony dobře vyčistěte. Odstraňte suché listí a zbytky, abyste snížili riziko přezimování škůdců a nemocí. Ujistěte se také, že je půda dostatečně vlhká, protože suché podmínky mohou rostliny v zimě ještě více stresovat.
Jak na zazimování jahod v truhlíku
Pokud pěstujete jahody v květináči nebo truhlíku, neváhejte ošetřit i je. Stejně jako u jahod v záhoně je přistřihněte a pohnojte. Vzhledem k omezenému prostoru a rychlejšímu odpařování je v jejich případě ještě důležitější zalévání. Květináče postavte na zasklený balkon nebo chladnou chodbu.
„Na zimu je dám do skleníku a když začne mrznout, obalím květináče starou dekou,“ podělila se o zkušenost paní Eva z Častolovic. Takto jahodníky „přiobléknout“ je pak nezbytné především v případě, že je nemáte kde ukrýt a musí přezimovat venku na zahradě.