Rychlejší ohřátí radiátorů pomůže ušetřit za vytápění. Účinné je i odstranění prachu a nečistot

Díky osvědčenému topenářskému triku už nikdy nebudete muset čekat, až se vaše radiátory nahřejí a začnou topit. Celý proces lze urychlit.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Ne vždy je třeba utrácet za vytápění nehorázně vysoké částky. Naopak – leckdy se můžete k úsporám dopracovat za pomoci jednoduchých triků, které mnohdy zvládnete realizovat třeba i za pár minut. A to za trochu té práce navíc opravdu stojí.

Prach a nečistoty vás mohou přijít draho

Prach je více než jen nepříjemný – může také výrazně snížit účinnost vašeho topného systému, i když by vás to nejspíš ani nenapadlo. Špinavý radiátor má totiž velké potíže s efektivním vyzařováním tepla.

Jen obyčejná prachovka však nestačí. K vyčištění úzkých prostor použijte vysavač s kartáčovým nástavcem, utěrku z mikrovlákna nebo třeba vařečku omotanou měkkým hadříkem.Čistý radiátor snižuje množství alergenů, takže vzduch v místnosti je zdravější – což je důležité zejména pro osoby s dýchacími potížemi,“ dodává paní Hanka T. z Prostějova, která prý tohle doporučení dostala od dětské lékařky, protože její dcera trpí astmatem.

Mnohdy působí i obyčejná údržba jako kouzlo

Někdy se však může stát, že vaše radiátory pořádně netopí, ani když kotel rozpálíte dočervena. Proč tomu tak je vysvětlují stránky Mirror: „Pokud zjistíte, že váš radiátor je chladný nahoře, ale teplý dole, je to pravděpodobně kvůli vzduchu uvězněnému uvnitř. Tento vzduch zabírá prostor, který by měl být naplněn horkou vodou.“ A právě to je důvod, proč radiátor topí méně.

Je topení krbovými kamny skutečně tak ekologické a výkonné, jak se o něm povídá? Porovnali jsme všechna pro a proti

Aby vám letos nenarostl účet za topení do závratných výšin, nezapomeňte odvzdušnit radiátor iZdroj fotografie: Freepik
Několik jednoduchých úprav může způsobit, že vaše radiátory budou hřát o 40 % rychleji. Ušetříte tím i na nákladech.

Stačí ho však odvzdušnit a jeho výkon se rapidně zvýší. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři připomínáme nutnost provádění tohoto úkonu pravidelně – pěkně je vše popsáno například v tomto článku. V ideálním případě ho odvzdušněte na začátku topné sezóny, čímž zajistíte optimální výkon po celou zimu.

Problémem mohou být i nečistoty

Jiná situace nastává v případě, kdy je radiátor nahoře teplý, ale dole naopak úplně studený. Za tento problém může podle webu GalwayBeo znečištění. „Jde o nečistoty a rez, které končí ve vodě, která protéká radiátory a kotlem. Tento kal může ucpat váš systém a tím snížit účinnost potrubí a radiátorů.“ Na toto pročištění už si však budete muset pozvat odborníky – sami to v domácích podmínkách nezvládnete. Peníze, které za to zaplatíte, se vám však brzy vrátí právě prostřednictvím úspor.

Jak zatopit v bytě bez neustálého nastavování topení: Pozor na průvan, teplo kradou i roztažené rolety

Jak správně topit podle experta

Jak vyhřát radiátory rychleji

A co onen zmiňovaný topenářský trik? Ten máme přímo od experta na slovo vzatého – topenáře Mirka T. z Břeclavi. „Já všem svým klientům (pokud tedy nebydlí třeba v pasivním domě) doporučuju nainstalovat si pod radiátory pár malých ventilátorů. Ty totiž zlepší v jejich okolí cirkulaci vzduchu a pomáhají rychleji vyhřát místnost. Tipnul bych, že je to rychlejší tak o 40 %. Je to cenově dostupné a praktické vylepšení, díky kterému se radiátory zahřejí rychleji a vy tak ušetříte za teplo, aniž byste doma mrzli.“

Jaký je váš oblíbený topenářský trik?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články