Nezáleží na tom, zda vám padla do oka velkolepá hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), nebo vás spíše zaujala vyzývavě elegantní hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) či rychle rostoucí hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris). Náš návod na množení uplatníte u všech těchto krasavic. A nebudete k tomu potřebovat skoro nic.
Hortenzie namnožíte snadno z těch správných odřezků
Už nikdy neutrácejte v obchodech své těžce vydělané peníze za sazenice hortenzií. Stačí, pokud si kupříkladu od sousedů vyprosíte patnácticentimetrové řízky a máte vše, co potřebujete. Vybírejte je tak, aby na sobě měly zdravá očka. Poslední část poté zbavte kůry za pomoci ostrého nože. Zajistíte tak maximální prostor pro růst kořenů.
Množírna z plastové lahve
PET lahve obvykle vyhazujeme do popelnice, pokud je však seřízneme a ponecháme jen spodní část, získáme skvělý prostor pro množení hortenzií. Ten stačí naplnit obyčejným psíkem a odřezky do něj zapíchnout. Tím získají vzdušný substrát, který podporuje tvorbu kořenů. A vy se nebudete muset bát přelití ani dalších častých potíží, jež se při množení řízky vyskytují.
Zbývá jen vytvořit miniskleníček a čekat
Teď řízky hortenzií důkladně zalijte a přiklopte druhou polovinou lahve. Postavte vše na světlé místo a čas od času zkontrolujte závlahu. Zalévejte ovšem tak, aby květiny nikdy nebyly přemokřené. Už za měsíc uvidíte první kořínky. Neutrácejte za drahé keříky hortenzií v obchodech, když to není nezbytně nutné. Jak vidíte, už za pouhých 30 dní získáte novou rostlinku vaší oblíbené odrůdy.
Hortenzie zasaďte do květináče a čekejte
Po této době už můžete mladé hortenzie přemístit do běžného květináče. Nezapomeňte, že hortenzie patří (stejně jako azalky, vřesy nebo třeba borůvky) mezi kyselomilné rostliny, takže jim do substrátu nezapomeňte přidat rašelinu. A nic víc už vlastně nepotřebujete. Díky tomuto triku si své oblíbené hortenzie snadno namnožíte a následně vám na záhonku i v květináči porostou doslova jako z vody.
A do jakých výsadeb se hodí? Dobrými společníky jim budou třeba medonosné keře pro včely, jako je pustoryl věncový (Philadelphus coronarius), tavolník (Spiraea) či komule Davidova (Buddleja Davidi). Ale na své zahradě určitě rádi uvidíte i trojpuk vroubkovaný (Deutzia crenata) nebo exoticky svůdný tamaryšek francouzský (Tamarix gallica). Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) se pak uplatní i jako porost na pergoly.