I s tím největším znečištěním matrací si poradí tuctový kuchyňský pomocník. Budou zase jako nové bez větší námahy

                   

Matrace patří k těm nejzatěžovanějším součástem domácnosti vůbec. Trávíme na nich až třetinu svého života (nebo ještě více, pokud používáme ložnici i k odpočinku během dne). Tato frekvence však na nich rozhodně zanechává následky. Aby nám dobře sloužily, měli bychom se o ně pečlivě starat. Jak by měla taková celoroční dokonalá péče vypadat?

Začněte tím, že odstraníte odolné skvrny

Nezáleží na tom, zda pochází od potu, krve nebo třeba od jídla. Vždy vám s nimi pomůže pasta z jedlé sody. Sama na to však nepostačí, musíte k ní přidat i užitečného pomocníka, kterým je peroxid vodíku. Nemusí být nijak extra silný, stačí jen 3% koncentrace. Na 75 ml peroxidu budete potřebovat jednu polévkovou lžíci sody a trochu mýdla nebo saponátu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejdříve smíchejte sodu a peroxid a poté do směsi přidejte mýdlo. Směs vlijte do rozprašovače a dobře protřepejte. Následně ji aplikujte na znečištěná místa na matraci. Ale pozor, tento prostředek může ničit barvu textilu, proto ho poprvé vyzkoušejte na méně viditelném místě. Pokud bude po 10 minutách působení vše v pořádku, pokračujte v čištění.

Stačí deset minut působení a uvidíte výsledky

Prostředek naneste na matraci a nechte působit. Podle odolnosti skvrny postačí 5–10 minut. Mezitím by měl částečně zaschnout, a bude tedy snadné ho odstranit kartáčem. Nakonec matraci ještě vysajte. Roztok peroxidu a sody však vždy připravujte těsně před aplikací, jinak ztrácí účinek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedlou sodou ale můžete matrace také „pouze“ oživit a vrátit jim vůni a svěžest. Jednoduše ji nasypte na jejich povrch a do útrob zapracujte kartáčem. Chvíli počkejte a na závěr matrace důkladně vysajte. Nic dalšího už nebude třeba. Zbavíte je tak nejenom špíny, ale také odolného zápachu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články