Švestka obsypaná šťavnatými plody. Co je třeba ještě začátkem července udělat

                   

Máte stále v živé paměti vaši švestku obsypanou spoustou květů a nemůžete se dočkat bohaté úrody, kterou předpokládáte? Jak by řekla teta Kateřina z nejmenovaného humoristického románu, nechvalte den před večerem. Aby se bohatý květ vašeho ovocného stromu proměnil v bohatou úrodu, musíte i počátkem léta podniknout jisté kroky a o svůj strom správně pečovat. Teprve až lahodné a zdravé plody budete ve velkém množství česat do košíků, můžete zajásat a začít plánovat, jak je využijete.

Dostatek síly, dostatek světla

Švestka, která byla na jaře doslova obalená květy má s dorůstáním plodů velký problém. Křehké větve ovocného stromu se pod tíhou spousty ovoce lámou. To je jeden z hlavních důvodů, proč je třeba plody protřídit už na stromě. Různě deformované plody odstraňte, protože plodů je na rostlině až desetinásobek toho, co může na stromě maximálně dozrát. Falešná lítost není na místě, rostlině probírkou plodů ušetříte spoustu síly, kterou bude během zrání potřebovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Počátkem léta zjistíte, že na stromě je plno mladých výhonů, které berou rostlině světlo a sílu. Navíc bývají často napadeny padlím nebo mšicemi. Vyrůstají většinou z nejsilnějších větví či přímo z kmene stromu a jsou velmi měkké. Těchto výhonů je potřeba se zbavit buď jemnou pilkou, nebo i ručním odlomením. I samotnou korunu stromu je dobré prosvětlit. Ochráníte ji tak před houbovými chorobami. Pokud na větvích, které rostou dovnitř koruny, není příliš plodů, odstraňte je. V opačném případě je podepřete.

Bez vody a živin to nepůjde

Poslední suchá léta byla pro zahrádkáře i rostliny velkou zkouškou i poučením. Vodu prostě potřebují všechny živé organismy. A týká se to i stromů. Když nespadne sama z nebe, musíme ji dodat jinak. Pokud tedy nechcete sušit švestky přímo na stromě, potřebuje rostlina vydatnou a pravidelnou zálivku. Také je vhodné kořeny stromu pokrýt vrstvou mulčované trávy, která zabrání jejich úplnému vyschnutí.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Švestka je obecně strom dost náročný na výživu, ale díky tomu, že listy, které každý rok opadávají, se vrací zpět do půdy, není třeba to s hnojením přehánět. Hnojení se provádí na jaře před květem. Druhá dávka pro posílení růstu plodů by měla přijít po odkvětu. A pokud během léta dojde k tomu, že strom sám začne shazovat nezralé plody, doporučuje se ještě třetí dávka hnojiva. Zkušený pěstitel by si měl nechat vyhotovit rozbor půdy. Díky němu totiž zjistí kterou z živin je třeba doplnit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články