Snadné množení lilií. Jak na to za pomoci igelitového sáčku? Nejlépe fungující metoda všech dob

                   

Lilie jsou krásné pestrobarevné rostliny, které jsou stále populárnější. Tyto květiny jsou celkem nenáročné a po celo dobu vegetace vám zkrášlí zahradu. Dají se pěstovat ze semen, ale častěji se rozmnožují z cibulek.

Je známo více než 100 druhů této krásné rostliny, u nás se převážně vyskytují dva druhy a to lilie zlatohlavá a lilie cibulkonosná. Čím dál častěji se na českých zahrádkách vyskytují i jiné cizokrajné druhy.

i

Pokud jste se rozhodli si je doma namnožit, existuje hned několik možností jak na to. Častým způsobem je vegetativní množení, u kterého existuje hned několik způsobů.

Rozmnožení ze starých cibulek

Kolem starých cibulek postupně vznikají cibulky nové, takže stačí na jaře nebo na podzim je vyjmout ze země a oddělit od sebe na jednotlivé cibulky, jen pozor, každá musí mít už své kořeny, aby mohla růst sama.

i

Některé druhy lilií vytváří v místě stonku, odkud vyrůstají listy, takzvané pacibulky. Z těchto pacibulek je možné také vypěstovat nové rostliny. Na podzim je oddělte od rostliny a vysaďte do nádoby s vlhkou hlínou a do jarní výsadby nechte na chladném místě. Můžete je také zasadit rovnou do země.

Posledním způsobem je množení z cibulek, které se nachází pod zemí výhonků. Odeberte je a hned vysaďte.

Množení pomocí cibulových šupin

Tato metoda je sice složitější a zabere více času, zato budete mít více rostlin k zasazení. Poté co lilie odkvetou vyjměte cibulky z hlíny a co nejblíže spodní části kde vyrůstají kořeny odlomte několik šupin. V žádném případě je neodřezávejte nožem. Cibulku preventivně ošetřete fungicidem proti plísním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šupiny opláchněte a nechte oschnout. Připravte si igelitový sáček, do kterého smícháte rašelinu a písek. Směs by měla být jen mírně vlhká, abyste předešli nežádoucí plísni. Do směsi nakonec přimícháte i oschlé šupiny. Sáček zavažte a umístěte na teplé místo. Po 5-6 týdnech se objeví první cibulky. Některé druhy potřebují i více času, proto buďte trpěliví.

Sáček lze umístit například i do sklepa, kde ho můžete nechat až do jara. Pokud nemáte sklep, lze použít i lednici. Šupiny můžete zasadit i do květináče s rašelinou a pískem, jen je nutné ho obalit folií.

Vyzkoušet můžete obě metody. Uvidíte, určitě se zadaří a na přes rok budete mít radost z nových rostlin na své zahrádce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články