Dlažba, dřevo, kachličky nebo například lakovaný kov jsou materiály s odlišnými vlastnosti, které jsou zajisté použity všude kolem vašeho domu nebo chaty. Pokud tyto materiály nečistíte pravidelně, velmi rychle ztrácí na svém unikátním vzhledu a často ztrácí i svoji pevnost a spolehlivost. Velmi snadné a šetrné čištění nejrůznějších materiálů vodou, klidně i těch velmi špinavých, umožňují vysokotlaké čističe. Přesto, že je wapka spojována především s mytím auta, své využití běžně najde i při mytí dlažby, fasád, bazénů, zahradního nábytku, kol a dalších povrchů okolo domu. Jsou všestranným domácím pomocníkem a zvládnou precizně a rychle vyčistit i ty nejodolnější nečistoty. Kromě velkých a výkonných strojů pro profesionály se setkáte i se širokou domácí třídou wapek. Se snazší orientací mezi jednotlivými čističi i s výběrem vám proto pomůže tento test vysokotlakých čističů.
Jak čističe fungují
Princip, na kterém vysokotlaké čističe fungují, je prostý. Díky vysokému tlaku protékající vody při úklidu docílíte několikanásobně vyššího čistícího účinku než s běžnou zahradní hadicí. Většina vysokotlakých čističů pracuje s maximálním tlakem nad 100 bar, u silnějších a profesionálnějších modelů se tato hodnota může klidně dostat i přes několik set barů. Nedostatek tlaku může způsobit, že čistič neodstraní odolnější skvrny a vysoký tlak může naopak například poškodit lak. Proto je důležité dobře promyslet, na jaké povrchy plánujete čistič primárně používat. Díky tomuto efektivnímu principu ušetří náklady za chemické čistící prostředky a v porovnání s umýváním klasickou hadicí dokonce až 80 % vody.
Jak vybrat vysokotlaký čistič?
Vysokotlaký čistič byste měli vybírat především podle toho, co od něj očekáváte a potřebujete. Do běžné domácnosti by vám měl stačit přístroj do 15 000 korun, nepotřebujete profesionální průmyslový čistič. Typicky bude vybavený elektromotorem a obvykle bude disponovat nádobkou na saponát a jednoduchou vysokotlakou pistolí. Klíčový je pro vás průtok (nemusíte hledat co nejvyšší hodnotu, spíše optimální pro dané využití) a tlak. U tlaku platí, že pro běžné využití v domácnosti a na zahradě jsou vhodné hodnoty 65 až 125 barů. Příkon se u domácích vysokotlakých čističů bude pohybovat obyčejně kolem 2 000 až 3 000 W. Zajímat by vás mělo i příslušenství.
Další vybavení pro úklid v dílně i na zahradě
Dílna i zahrada jsou místa, kde se prach, špína a nečistoty budou usazovat rychle. Běžné domácí přístroje tam budou neefektivní, takže kromě wapky byste měli disponovat i dalším vybavením pro pravidelný úklid. Máme na mysli především průmyslové vysavače, které jsou určené na vysávání prachu, pilin nebo odštěpků v dílně nebo na dvoře. Na zahradě se určitě vyplatí drtič větví, případně fukar na listí, zejména na podzim. Pro automobilisty bychom zase doporučili pořídit malý ruční vysavač do auta. S výběrem by vám ve všech těchto případech mohl pomoct web Váš-Pomocník.cz.