Efektivní a bleskurychlé řízkování dřevin, trvalek, bylinek i kořenů

                   

Pokud nejste v zahradničení úplný začátečník, jistě dobře víte, co je to řízkování. Jde o vegetativní množení rostlin pomocí některé z jejích částí. Je to v podstatě takové klonování, jelikož nové rostlinky mají stejné genetické vlastnosti jako jejich mateřská rostlina.

Řízkování u dřevin

Pokud máte listnaté dřeviny, je řízkování dobrou metodou, jak je množit. Provádí se v létě pomocí olistěných vrcholových výhonků, takzvaných vrcholových neboli zelených řízků. Takto můžete snadno získat dostatek rostlinného materiálu například pro založení živých plotů. Nejvhodnější dobou na množení rostlin pomocí dřevitých řízků bývá srpen, ale samozřejmě záleží na počasí a na konkrétním druhu stromu, v jakém stavu jeho výhonku budou. Vybíráme vždy výhony, které ještě nestihly vytvořit koncové pupeny. Je nutné řezat polozdřevnatělý výhon, jen tak se dobře zakoření.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Řízkování u trvalek

Trvalky je možné řízkovat buď pomocí bylinných řízků, nebo kořenových řízků. Tímto způsobem můžete velice snadno a rychle namnožit mnoho odrůd a druhů. Trvalky se většinou dají řízkovat od jara až do konce léta. Při řízkování trvalek vyčkáme do té doby, dokud trvalky nevyrostou do výšky, kdy můžeme řízek z rostliny snadno odříznout. Ideální výška je alespoň 10, případně i 20 centimetrů.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Bylinné řízky

Tento postup uplatníme v červenci a srpnu u těch trvalek, které kvetly na jaře i později a následně po odkvětu jim narostly mladé výhonky. Ty se poté dají použít jako řízky. Mezi tyto druhy můžeme zařadit například tařici, sivutku, huseník, hledík, hvozdík, pryšec, šater, devaterník, svatolinu, rozchodník, plamenku, iberku, lomikámen nebo rozrazil.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Kořenové řízky

Tento způsob množení je ještě snazší. Provádí se zejména na podzim. Mateřské rostliny vyjmeme z půdy tak, abychom neporušili jejich kořenový systém. Zdravé kořeny od rostlin odřežeme a založíme je na zimu v bezmrazém prostředí. V lednu bude čas je použít. Tehdy je nařežeme na asi 4 cm dlouhé řízky a postupně je vysazujeme.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Velké rostliny se silnými kořeny, například pivoňku lékařskou, je možné zakládat přímo na záhon v průběhu Konce léta/začátku podzimu. Při přesazování odebereme silné kořeny, které rozřízneme na polovinu a sázíme do záhonů ve vzdálenosti 8–10 cm od sebe. Takto můžeme získat zcela nové rostlinky v podstatě s nulovými náklady. Řízkování je však vhodné spíše pro zkušenějším zahrádkáře, kteří již trochu tuší, co dělají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články