Pokud máte na zahradě vysazené trvalky, je třeba se o ně před zimou řádně postarat, jinak vám další rok už příliš radosti neudělají. Jestliže chcete, aby trvalky přežily nároční chladné období v té nejlepší kondici, věnujte jim ještě před prvními mrazíky dostatečnou péči.
Peřinka z chvojí
Trvalky, které jsou mladé nebo nemají tolik rády zimu, je nejlépe zakrýt chvojím a snížit tak riziko toho, že zmrznou zcela nebo omrznou a zkomplikuje se jim jarní růst. K trsům se také hodí přihrnout trochu kompostové hlíny, která ochrání rostlinku ještě maličko lépe než jen samotné chvojí. V případě použití listů jako zakrytí buďte opatrní, neboť u listí je velké riziko tvorby plísní a hnití, v důsledku snížené prodyšnosti. Máte-li tedy přístup ke chvojím, je rozhodně lepší použít toto krytí.
Sestřih se hodí pro zdřevnatělé trvalky
Pokud nejde o mladé a náchylné trvalky, je péče trochu odlišná. Letité trvalky, které se na zimu nezatahují a zůstávají jím zdřevnatělé části a zbytky olistění, potřebují podzimní sestřih. Výhonky těchto rostlinek je vhodné zkrátit přibližně do délky asi 20 centimetrů nad zemí. Buďte ale obezřetní u stále zelených rostlin. Pokud se jedná o typ, která se na zimu zatahuje, sestřih by jim mohl spíše ublížit. Ty nechte tak, jak jsou, a sestřih jim dopřejte až s prvními jarními slunečními paprsky, abyste je trochu probudili k životu.
Trvalek je ale velké množství druhů a typů a je velmi důležité poskytnou každé z nich skutečně individuální péči. Logicky také záleží na tom, jak moc mrzne, zda je nasněženo, nebo jde o mírnou a spíše vlhkou zimu. Většinou ale platí, že sníh trvalkám neubližuje, a není tedy třeba jej odstraňovat. Naopak dokáže rostlinku ochránit před velkými mrazy. Problém může nastat pouze tehdy, kdyby byl sníh příliš těžký a mohl rostlinu zlomit. Správná péče vám ale zajistí, že rostlinka bude na jaře opět plná síly.