Moudré zalévání. Jak ušetřit vodu na zahradě a zajistit, že bude rostlinami beze zbytku využita?

                   

Vysoké letní teploty jsou nepříjemné pro lidi i rostliny. Na rozdíl od rostlin se ale člověk může uchýlit do stínu a odpočinout si od slunce. Rostliny to tak jednoduché nemají. Během horkých dnů proto potřebují více pozornosti a péče. Důležitá je hlavně dostatečná a pravidelná zálivka. V době hrozícího sucha je ale voda velmi vzácná a je nezbytné s ní maximálně šetřit. Díky moderním zařízením a zavlažovacím systémům to není už tak složité.

Automatické zavlažovací systémy

Rostliny je nutno zalévat i v době nepřítomnosti pěstitele. K tomu jsou dobré právě automatické zavlažovací systémy, které fungují i na dálku a některé z nich lze uvést do chodu pomocí aplikace v mobilní telefonu přes připojení na internet. Pro malé zahrady jsou určeny regulátory zavlažování s provozem na baterii a tím pádem nejsou závislé na případném výpadku elektřiny. Majitel zadá do ovladače příslušné parametry vhodné zálivky a nemusí se bát, že rostliny uschnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kapková závlaha

Tento systém, který je také automatický, je určen pro záhony stejně jako pro květiny v truhlících a květináčích. Funguje na principu hadic, ze kterých odkapává voda přímo ke kořenům rostlin. Půda je tak stále vlhká a rostliny mají zálivku zajištěnou. Voda se tak nedostává na listy rostlin a nehrozí tak plíseň nebo jejich spálení. Dírky jsou na hadici rozmístěné ve vzdálenosti asi 30 centimetrů a vydatnost jedné dírky jsou asi 2 litry za minutu.

Dešťová voda má velkou cenu

Dešťovou vodu lze snadno v době deště zachytit z okapu do připravených nádob. Je to relativně levné řešení, které do budoucna ušetří spoustu starostí i peněz. Není to nic složitého a instalace není nákladná. Potřebujete jen kvalitní a dostatečně velkou nádrž na dešťovou vodu pod okapovou rourou. Výjimku tvoří střechy, které jsou pokryty dehtovým papírem nebo azbestem. Tam zachycená voda není na zálivku vhodná z důvodu možného obsahu škodlivin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybrat vhodnou nádobu na dešťovou vodu

Na sběr dešťové vody jsou nejlepší nádrže z odolného plastu. Ideální je jeho mrazuvzdorná varianta. Sice je nutné nádrže na zimu vyprázdnit, ale můžou zůstat venku a nemusíte je nikam uklízet. Velikost nádrže záleží na dané oblasti a obvyklém množství srážek. Standardně se používají nádrže o velikosti 250 – 350 litrů. Ale výjimkou nejsou ani větší objemy. Ideální jsou nádrže s možností připojení hadice pomocí svorky, což vám dost usnadní zalévání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články