Letní řez peckovin. Zajistěte si už nyní bohatou úrodu napřesrok účinnou technikou stimulace budoucích plodů

                   

Pokud chcete na zahradě ovocný strom nejen pro jeho vzhled a stín, musíte o něj správně pečovat. Pokud jste přesvědčeni o tom, že řez ovocných stromů spadá pouze do zimního období, není to pravda. Zejména u peckovin je vhodnější řez letní. Stromy, u nichž byl proveden letní řez, lépe a rychleji regenerují a nevkládají zbytečně svou energii do větví, které by byly v případě zimního řezu na jaře stejně odstraněny.

Kdy prořezávat ovocné stromy

Pro termín letního řezu je rozhodující klima, vlhkost půdy a celková kondice stromu. Jen velmi orientačně lze říci, že vhodná doba k provedení řezu je asi od poloviny července do poloviny září. Řez se provádí vždy až po ukončené sklizni. Má za cíl omezit bujení a podpořit tvorbu květních pupenů. Díky tomu bude strom v příštím roce více plodit. Navíc v letních měsících nehrozí riziko, že stromy budou trpět klejotokem.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Díky včasně provedenému letnímu řezu bude mít strom dostatek času i energie k tomu, aby posílil větve, které mu ponecháme. Tím se samozřejmě zvýší kvalita i velikost jeho budoucích plodů. Během řezu se soustředíme na prosvětlení koruny. Zbavíme strom všech větví, které se křižují a zahušťují korunu. Také samozřejmě ořežeme všechny větve, jež jsou nějakým způsobem poškozené.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Jak na strom, který roste, ale neplodí

Existuje jednoduchá, ale účinná technika ke stimulaci tvorby plodů jakéhokoli ovocného stromu i keře. Byla úspěšně vyzkoušena na jabloni, třešni, meruňce, lísce, rybízu i jiných. Jedná se o letní řez, který se provádí třikrát během jedné sezóny a vždy v odstupu jednoho měsíce od předchozího řezu. Podobným způsobem lze dokonce stimulovat i okrasné keře k bohatšímu květu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Počátkem léta zkraťte větve stromu nebo keře o 10–15 centimetrů. Během měsíce se na příslušných větvích znovu objeví nové výhonky, které rozvětví původní výhon. Proces opakujte znovu po měsíci, a to stejným způsobem. Tedy každý z nových výhonků zkraťte o 10–15 centimetrů. A pak ještě jednou znovu za měsíc. Větve stromu, u něhož chcete stimulovat tvorbu plodů, tedy ořežete během jednoho léta třikrát v intervalu jednoho měsíce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články