Správná výživa pro pelargonie, aby byly stále krásné. Čím je krmit, aby vás dlouho těšily svou krásnou?

                   

Pelargonie naleznete i pod českým názvem muškáty. Jedná se o rostliny, které zdobí větší část balkonů a teras. Jejich vůně je velice příjemná a květy mají syté barvy. Kvetou od května do října. Pelargonie potřebují určitý typ hnojení a péče, aby vám jejich květy dělaly ozdobu co nejdéle.

Vhodné podmínky pro pěstování

Pelargonie nemají rády stín, ve kterém málo kvetou. Raději je dejte na místo, kde je dostatek sluníčka, díky němuž budete mít krásně rozkvetlé rostliny. Pěstování těchto květin není složité, a proto zdobí mnoho balkonů či teras. Pozor si však dávejte při zalévání, abyste je nepřelili. Vydrží bez vody i několik dní a po zalití se znovu rychle vzpamatují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezalévejte je na listy, ale vždy přímo ke kořenům. Přes zimu je potřeba umístit pelargonie do místnosti, ve které je dostatek světla a nemůže tam být mráz. I při lehkém promrznutí je velice pravděpodobné, že už květinu nezachráníte. Po zimě je potřeba zkontrolovat květiny, zkrátit výhony a vždy je přesadit do nového substrátu.

Když pelargonie postrádá živiny

Může nastat moment, že květina začne postrádat živiny. Poznáte to tak, že pelargonie začne mít zvláštní barvy listů. Ty mohou mít skvrny, začnou žloutnout nebo okraje listů budou hnědé. Květy sice i přes nedostatek živin dále pokračují v kvetení, ale spodní listy odpadávají. Je to z toho důvodu, že nemají potřebné množství draslíku. Rostlina přestane růst a kvést tehdy, když postrádá dusík.

iZdroj fotografie: Unsplash

V té chvíli mají listy červenou nebo žlutou barvu a odumírají. Při nedostatku hořčíku uvidíte na žilkách listů žlutou barvu. Když žilky zůstávají zelené, ale listy žloutnou, jedná se o nedostatek železa. Pokud mají listy kovový odstín, značí to nedostatek manganu. Jestliže listy nerostou do úplné velikosti, vždy uvadnou a žloutnou, měli byste rostlině doplnit molybden. Nemocné a napadené pelargonie by měly být nejdříve ošetřeny a až poté hnojeny.

Vhodná doba pro hnojení

Pokud pelargoniím chybí fosfor a draslík, přihnojte květiny hnojivem přímo ke kořenům. Na konci každého jara dávejte na kořeny každých 14 dní hnojivo. Jestliže se přes léto nevyskytnou náznaky toho, že by rostlinám něco chybělo (žloutnutí, zbarvení listů apod.), nemusíte je hnojit.

Hnojivo určené na pelargonie

Hnojivo můžete buď zakoupit, nebo si vytvořit domácí. Rostlinu lze přihnojit tekutým hnojivem, granulemi nebo krystalickým koncentrátem. Gram hnojiva se rozpustí v 1 litru vody. Poté se směs nalije přímo pod květinu ke kořenu. Před hnojením je potřeba ji zalít vodou.

Další směs pro hnojení vytvoříte tak, že kapku jódu rozpustíte v 1 litru vody. V květináči načechrejte půdu, zalijte ji vodou a přidejte tuto směs hnojiva. Hnojení opakujte každých 20 dní.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyrobit si můžete i jednoduché hnojivo ze surovin, které má doma téměř každý. Rozpusťte gram droždí a 30 gramů cukru v 1 litru teplé vody. Celou směs promíchejte a po několika hodinách přidejte dalších 5 litrů vody. Na jaře hnojte takto připravenou tekutinou dvakrát. V dalším receptu pro pohnojení se dává 1 mililitr vitamínu B do 2 litrů vody. Používejte tuto směs každé dva týdny v období od června do září.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Občasné hnojení mezi zálivkami lze provádět i s půl litrem mléka smíchaným s 1 litrem vody. Hnojivo lze vytvořit i z cibule a vody. Jednoduše rozpusťte 50 gramů cibulové kůry ve 2 litrech horké vody. Na květiny vždy aplikujte studené hnojivo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články