Sinapsis alba aneb hořčice setá je užitečná nejen jako přísada do celosvětově oblíbené hořčicové omáčky. Je také velmi chytrou rostlinkou, která může vaší zahrádce ulevit od nejednoho problému. Přečtěte si v dnešním článku, proč je dobré hořčici vysadit a pěstovat a jak se o ni starat.
Navíc má nejedno využití. Pokud už vám někdy tato rostlina na záhoně vyrostla a vy ji vyhodili, věřte, že jste udělali chybu. Hořčice totiž není žádný plevel.
Proč je dobré mít na zahradě hořčici
Pokud hořčici na podzim zasadíte, nebudete muset příští rok vůbec plít. Vydrží teplotu až – 50 stupňů, a tak se o ní nemusíte v zimě vůbec obávat. Sázíme do hloubky 1-1,5 cm. Mezi rostlinami by měl být 20 cm odstup. Po zasazení začnou klíčit asi během 3 až 5 dnů. Tato nenápadná rostlina se žlutými květy nemá nic společného s řepkou. Má mnoho vlastností, které ocení snad každý, kdo má zahrádku. Umí například
- zabíjet plevel
- vylepšovat kvalitu půdy
Zázračné schopnosti hořčice seté
Hořčice čistí půdu od fosfátů a dalších chemikálií z hnojení. Její kořeny, stvoly a lístky dokážou vstřebat velké množství škodlivin. Díky tomu budou vaše květiny zdravé a růst jako z vody. Hořčice často roste okolo míst, kde je hodně plevele. Berou si jeho živiny a dokážou ho účinně zlikvidovat. To ale není všechno. Kořeny uvadlé hořčice můžete využít jako hnojivo pro rostliny. Především v zimě, kdy jim chybí sluneční světlo a dostatek živin.
Výhody sázení na podzim
Hořčice ničí plíseň, hnilobu a škodliviny v půdě. Její nejlepší schopností je ale podle nás to, že odpuzuje všemožné škůdce – červy, drobný hmyz, a dokonce i šneky. Vysaďte ji mezi brambory, vinnou révu, hrášek, fazole nebo ovocné stromy a chraňte je před nezvanými hosty. Vytvoří na půdě vrstvu, díky které nikdy zcela nezamrzne. Kromě toho si z ní můžete vyrobit excelentní med.