Základem úspěšného pěstování česneku je správně připravený záhon. Na místě, kde chcete česnek pěstovat, by neměly být předplodiny stejné čeledi jako on. Nevhodné jsou tedy pažitka, pórek nebo cibule. Nejvhodnější předplodinou jsou v každém případě brambory. Ty dobře prohnojí půdu. Pamatujte, že prostor pro česnek by neměl být přemokřený a také by měl být na slunném místě. Půda může být těžká, stejně jako písčitá.
Jak na hnojení česneku
Česnek nemá rád přímé hnojení čerstvým hnojem, přitom je však poměrně náročný na obsah živin v půdě. Rozleželý hnůj můžete na záhon aplikovat před výsadbou. Je však potřeba ho dobře promísit s ornicí. Hnojit můžete kompostem, močůvkou, nebo lze použít zelené hnojení. Ideální je vikvie huňatá, případně svazenka. Nevhodné jsou veškeré směsi s hrachem nebo hrách samotný. Zelené hnojení je nutné zaorat asi dva měsíce před výsadbou.
Pokud máte raději průmyslová hnojiva nebo jsou pro vás dostupnější, pak můžete využít kombinovaná hnojiva s obsahem síry. Myslete také na to, že ideální je vybrat hnojiva s nízkým obsahem chlóru, protože ten česnek nemá rád. Během růstu ho můžete přihnojovat. Žloutnoucí listy poukazují na nedostatek dusíku. Jestli je půda chudá na dusík, použijte k přihnojení ve třech dávkách ledek.
Před sklizní lze pohnojit
Správná doba na sklízení česneku je v srpnu. Pro zlepšení kvality a výnosu je vhodné česnek pohnojit popelem. Pokud chcete připravit hnojivo, použijte dva šálky popela, a ty zalijte 10 litry vody. Směs pak nechte jeden den odstát. Poté česnek nejprve vydatně zalijte čistou vodou a následně roztok lijte ideálně pod kořeny. Také je možné posypat lůžko suchým popelem.
V ideálním případě je dobré na záhony nalít tekuté hnojivo a pak je nechat 14 dní vyschnout. Pokud rostliny začnou i přes vaši péči žloutnout, je třeba uvolnit půdu a zvýšit zálivku. Tento postup je pak nutný opakovat nejméně jednou týdně. Dobrý účinek má v tomto případě amoniak, 10 litrů vody a jedna polévková lžíce.