Opomíjené hnojivo pro rajčata má stále perfektní výsledky. Pomůže získat dobrou sklizeň, ale málokdo si na něj vzpomene

                   

Tento oblíbený druh zeleniny můžete pěstovat klasicky na zahrádce, ale stejně tak v květináči na balkóně. Díky tomu se domácích rajčat nemusíte vzdát ani v případě, že bydlíte v bytě. Pokud tedy máte balkón nebo prostor před domem, kam lze umístit květináč. Myslete na to, že rajče je teplomilná rostlina, a proto vyžaduje slunné polohy na hlinitopísčitých půdách.  

Dobře snášejí hnojiva 

Rajčata obecně dobře snášejí statková hnojiva. Z toho důvodu je zařazujeme do první tratě. Pro správný vývoj je podstatný obsah fosforu a vápníku v půdě. Jejich zásobu je vhodné zapravit do půdy při hnojení na podzim nebo na jaře, kdy připravujete zahrádku na sezónu. Dusíkaté hnojení je vhodné rozdělit na dvě části. První základní hnojení na jaře a druhé v počátku tvorby prvních plodů.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Při růstu vám rajčata sama řeknou, co potřebují. Například zabarvením listů. Včas tak poznáte, kterého prvku má rostlina málo nebo naopak až příliš. Podle toho pak můžete upravit přísun živin. Pokud mají rajčata nedostatek živin, málo plodí a mají poškozené listy. Žluté listy značí nedostatek dusíku, zelenomodrý nádech a nedostatečný růst znamená nedostatek fosforu. Hnědnutí listů může znamenat nedostatek draslíku.  

Hnojte minimálně třikrát během růstu 

Minimálně třikrát během vegetačního období byste měli rajčatům dopřát hnojiva. Dodržujte včasnou aplikaci a správně vypočítejte množství hnojiva. V červenci je ideální hnojit fosforem a draslíkem. Stačí rozpustit 15 gramů monofosfátu v kyblíku s vodou. Tímto roztokem zalévejte rajčata dvakrát za 14 dní. V litru vody lze rozpustit také pár polévkových lžic superfosfátu. Před použitím pak stačí jeden díl směsi rozpustit v kýblu s vodou.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do záhonu můžete rozptýlit také suchý prášek síranu draselného. Pamatujte, že doporučené množství je 20 gramů na metr čtvereční. Takto hnojte každých čtrnáct dní. Pro rajčata je vhodný také roztok z popela, jódu a kyseliny borité. Trochu popela rozpusťte v kbelíku s vodou, přidejte 10 mililitrů jódu a 10 gramů kyseliny borité. Promíchejte a nechte 24 hodin louhovat. Poté roztok ještě zřeďte vodou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články