Víme, co miluje lilek a jak ještě nyní zdvojnásobit jeho úrodu. Málo známá myslivecká finta s močovinou

                   

Lilek se poprvé hnojí týden po výsadbě do půdy. Ideální je hnojit ho minerálními hnojivy s obsahem dusíku. Hnojivo můžete připravit například z půllitru mulleinu, sklenice popela a zelené trávy. Pak stačí jen přidat vodu. Před použitím nálev rozpusťte ve vodě v poměru 1: 3. Podruhé je ideální hnojit hned za čtrnáct dní. Tentokrát je však na řadě jiné hnojivo.  

Potřebovat budete močovinu 

Druhé hnojení, které probíhá tři týdny od výsadby, se skládá ze lžíce močoviny, stejného množství síranu vápenatého, 2 gramů manganu a 5 gramů kyseliny borité.  Za dalších čtrnáct dní se připravte na další hnojení. I tentokrát je vhodné připravit směs, která zajistí skvělou úrodu. Tentokrát rozpusťte v kbelíku s vodou ptačí trus a 250 mililitrů nitrofosfátu. Míchejte a louhujte pět dní. Před použitím nařeďte s čistou vodou v poměru 1:1. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud nemáte některé z výše zmíněných věcí do hnojiv k dispozici, nezoufejte. Pochopitelně jsou i další možnosti, jak hnojit. Myslete hlavně na to, že lilek potřebuje dostatek živin. Vhodné je například vodorozpustné hnojivo Plod a květ. To dodá lilkům potřebné živiny v přijatelné formě. I toto hnojivo je nutné dávat každých čtrnáct dní a mezitím rostliny poctivě zalévat.  

Sklizeň lilků v závěru léta 

Plody lilku se sklízejí na konci srpna, někdy až v září. Po odříznutí vydrží v chladu a temnu několik týdnů. Pozor si však dejte na to, aby vám zelenina nepřemrzla v lednici. Lilek je známý tím, že má nízký počet kalorií a užívá se také při nejrůznějších dietách. Obsahuje velké množství draslíku. Ten způsobuje vylučování přebytečné vody v tkáních ledvinami. Navíc je vhodný pro diabetiky, neobsahuje totiž skoro žádné sacharidy.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Vláknina, kterou najdete zejména ve slupce a semínkách, podporuje dobrou činnost střev a napomáhá snižování cholesterolu. Z vitamínu je v lilku, kterému se také říká baklažán, nejvíce zastoupení beta karoten. Provitamín A podporuje dobrý zrak a také imunitu. Obsahuje také vitamíny skupiny B prospívající nervovému systému a jisté množství vitamínu C.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články