Rychlé a bezpečné odstraňování klíšťat u psů je jiné, než u lidí. S obyčejnou pinzetou nepochodíte

                   

Klíšťata jsou při procházce přírodou velkým nebezpečím nejenom pro lidi, ale i pro zvířata. I je totiž mohou nakazit nebezpečnými nemocemi. Pokud je tedy v srsti objevíte, měli byste se jich co nejrychleji zbavit. A jak na to? Především byste měli vědět, že v naší přírodě se nevyskytuje jen klíště obecné (Ixodes ricinus), ale i exotický piják lužní (Dermacentor reticulatus). Oba druhy jsou však stejně nebezpečné.

Jaké nemoci může klíště přenášet

U lidí je nejčastěji zmiňována lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Ovšem u psů je paleta mnohem větší. Jmenovat lze třeba bakterie Ehrlichia canis, anaplasmózu, bartonelózu nebo babesiózu. Čím dřív tedy klíště odstraníme, tím více toto riziko eliminujeme. Špatně vytažené klíště u psa totiž může pronikání virů a toxinů naopak urychlit, případně způsobit jiné nepříjemné reakce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak najít klíště v psí srsti

Pamatujte si, že klíšťata (Ixodes ricinus) jsou před napitím krví opravdu malá – přibližně jako sezamové semínko. Vybírají si místa s hojným prouděním krve a tenkou kůží. U psů jde zejména o třísla, oči, uši a oblasti okolo tlamy. Později se prozradí svědícím místem, které si pes úporně drbe, a samozřejmě i určitým neklidem. V takovém případě je rozhodně na řadě kontrola srsti.

Nasáté klíště u psa odstraňujte opatrně

Ze všeho nejdříve chyťte klíště co nejblíže kůži. Nejlépe to jde speciální pinzetou. Ale pozor, nikdy mu nemačkejte břicho, ani za tělo netahejte. Jinak by mohlo dojít k nepříjemnému odtržení hlavy parazita, což zvýší riziko případné infekce. Jakmile klíště bezpečně držíte, odstraňte ho kolmým, rovnoměrným pohybem, ale nevytrhávejte ho. Tento postup totiž obvykle končí zaseknutím jeho hlavy v kůži.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Následně poraněné místo dobře dezinfikujte. Samotné klíště spalte nebo vyhoďte do záchodu. Nikdy ho nedrťte, jinak riskujete zamoření okolí nebezpečnými zárodky chorob. Místo také pečlivě sledujte. Reakce na klíště u psa může být různá, obvykle jde o zarudnutí nebo mírný otok. Přetržené klíště si pak žádná každodenní kontrolu, protože rána může začít hnisat. V tu chvíli ji znovu ošetřete dezinfekcí.

Dobré tipy pro odstranění klíštěte

Především dbejte na svou bezpečnost. Používejte rukavice a sami si ruce dezinfikujte. Psa za strpěné nepohodlí vždy patřičně odměňte. A pokud vidíte, že na slovo „klíště“ reaguje panicky nebo s nelibostí, vyhněte se mu. Vymyslete si přezdívku a v případě potřeby ji vyměňte. Odstraňovat tak můžete třešničku, bonbónek nebo třeba neřáda. Jen o tom informujte i ostatní členy rodiny, aby nedošlo k nedorozumění.

U lidí je postup trochu odlišný. Nastudujte si ho a neuděláte chybu
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články