Umění kompostování není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ne všechny přírodní materiály totiž přírodními skutečně jsou. Také dáváte do kompostu noviny, kosti od oběda nebo třeba nejrůznější tuky? Pak neděláte dobře. Udělejte si jednou provždy jasno, co lze do kompostu opravdu dát, a co naopak rozhodně ne. Už nikdy tak nebudete chybovat.
Potištěný a voskovaný papír
Jde zejména o nejrůznější reklamní letáky a časopisy. Do kompostéru nepatří. Dlouho se totiž rozkládají, což zdravě se vyvíjejícím rozkladným procesům rozhodně neprospívá. Pokud tedy chcete kompostovat papír, vybírejte pouze ten čistý, nikoli voskovaný nebo jinak upravovaný. A platí to i pro pergamen či třeba pečicí papír z kuchyně. Ty vyhoďte do směsného odpadu, jinam se kvůli svému biologickému znečištění nehodí.
Pesticidy a další chemikálie
Do kompostéru nesmí být uložena půda, ani jakékoliv rostlinné zbytky ošetřené pesticidy a jinými druhy chemikálií. Opět by mohly narušit rozkladné procesy. Nejlepším řešením pro vaši zahradu jsou tak vždy přírodní prostředky, jež kompostování nijak neubližují. Pokud se používání toxických látek přece jen vyhnout nemůžete, vyhazujte takto ošetřený plevel nebo trávu do popelnice. Nezapomeňte však, že nejsou dobré pro životní prostředí ani pro zdraví.
Pozor na umělé tkaniny
Umělé látky a nejrůznější výplně také do kompostu nepatří, vlastně sem obecně nesmí přijít nic, co není biologicky rozložitelné. Pokud tedy oblékáte 100% ekologickou bavlnu, klidně své roztrhané tričko do kompostu dejte. Cokoliv jiného sem však za žádných okolností přijít nesmí. Raději využijte sběrné kontejnery na textil.
Jak je to s podestýlkou
Pokud doma chováte domácí mazlíčky, neměli byste kočičí a psí podestýlku z jejich domácích záchodů nikdy sypat na kompost. Mohlo by totiž dojít k přenosu některých nakažlivých chorob do volné přírody. A tomu se každý zodpovědný majitel domácích zvířat určitě vyhne. A totéž platí i pro drobné mrtvolky třeba rybiček z akvária nebo nejmenších hlodavců. Pokud to nejde jinak, hoďte je do popelnice, ale ne na kompost
Biologicky odbouratelný plast má stopku
I když se různé společnosti chlubí tím, jak ekologický a rychle rozložitelný je právě jejich biologický plast, nenechte se mýlit. Všechny údaje se týkají profesionálních kompostérů, v nichž je dosahováno mnohem vyšších teplot, než je to běžné na zahrádkách. Vy se tedy o jejich recyklaci rozhodně nepokoušejte.
Pozor na zbytky plevelů
A jak je to s vkládáním různého rostlinného materiálu? Jestliže vytrháváte plevel už ve stádiu zralosti, tedy ve chvíli, kdy už stihl vytvořit nová semena, vyhoďte ho do popelnice. Na kompostu by totiž mohly jeho zárodky přežít a později vyklíčit na vašem záhonu. A to byste zcela jistě nechtěli.
Živočišné zbytky z kuchyně
Zbytky masa, kosti a tuk sice přírodní jsou, ale do kompostu také nepatří. Ve skutečnosti mu totiž neprospívají, protože se rozkládají velmi pomalu a mohly by na vaši zahradu jako bonus přilákat mnohé nežádoucí hosty, například kuny nebo lasičky. A těch se později budete zbavovat jen opravdu obtížně.
Pozor na nemocné rostliny
Dávejte také pozor na to, abyste na kompost nikdy nevyhazovali zbytky nemocných rostlin nebo těch napadených nějakým hmyzem. Většinou jsou totiž příslušné patogeny natolik odolné, že bez potíží dokážou proces kompostování přežít. A jakmile hotový humus z kompostu použijete, mohou lehce nakazit nové plodiny.
Pozor na zbytky léků, mastí apod.
Zdá se to být samozřejmé, přesto to však připomínáme. Lidská ani zvířecí léčiva na kompost nepatří. Jedná se totiž o látky, které by mohly být pro přírodu opravdu škodlivé. Raději je zaneste do lékárny, kde mívají k tomuto účelu speciální boxy. Splachování do záchodu ani vyhazování do popelnice také povoleno není, opět je ve hře škodlivost pro životní prostředí.
Nepatří sem ani ošetřené dřevo
Nejrůznější štěpka, piliny a jim podobné mají samozřejmě v rozumném množství v kompostu své místo. Ale rozhodně sem nepatří natřené dřevo nebo to, které je ošetřené jakýmikoliv chemikáliemi. Ty jsou totiž škodlivé pro životní prostředí i pro naše zdraví. A později by přešly do pěstovaného ovoce a zeleniny, čemuž je samozřejmě nutné zabránit.