Listy vonných pelargonií nahradí osvěžovač vzduchu i odpuzovač otravného hmyzu. Jejich vlastnosti znají už jen naše babičky

                   

Jejich domovinou je jih černého kontinentu odkud se v patnáctém století rozšířily do Evropy. Teprve o čtyři sta let později si jejich neobvyklého aroma všimli výrobci voňavek a začali vonné pelargonie přidávat do svých esencí. V zahradách byly vonné muškáty vysazovány podél cestiček se záměrem, aby jejich vůně ulpěla na dlouhých sukních dam, které se v zahradách procházely. Aby listy těchto muškátů vydaly svou vůni, postačí se jich pouze lehce dotknout.

Jak se pěstují vonné pelargonie

Keříky vonných pelargonií je možné vypěstovat i ze semínek, jen je třeba začít s pěstováním už v prosinci. Častější ale bývá množení pomocí řízků. Daří se jim na slunci a pro svůj růst potřebují propustnou půdu u které nehrozí přemokření. Stejně jako velkokvěté pelargonie, ke možné i tyto vonné pěstovat také v truhlících. Když dorostou do výšky 15 cm, je potřeba je zaštipovat, aby se rostlinky rozvětvily do keříků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Největší sílu mají listy vonných pelargonií před kvetením. Je možné je také sušit do zásoby. Jsou jedlé a hodí se tak nejen do různých čajových směsí, ale také třeba na dochucení různých zavařenin, nebo i letních moučníků. Vůně těchto květin jsou skutečně různorodé. Je mezi nimi mátová, citronová, muškátový oříšek, borové jehličí nebo také stolistá růže.

Čaj s vůní stolisté růže

Pelargonium graveolens vás okouzlí na první nadechnutí svou jemné kořeněnou vůní, která připomíná vůni stolisté růže. Z jejích listů je možné připravit velmi chutný čaj, který pomáhá mimo jiné i při nachlazení. Listy omyjte a pokrájejte nadrobno. Jednu polévkovou lžíci takto nakrájených listů Zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte asi deset minut louhovat. Čaj si můžete dopřát i třikrát za den před jídlem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento výluh je možné použít i na oplachování umytých vlasů. Po umytí běžným šamponem si vlasy opláchněte půl litrem vlažného výluhu a jemně jej vmasírujte i do pokožky hlavy. To provádějte jednou až dvakrát týdně. Tento oplach je skvělý pro vypadávající, řídké a nevýrazné vlasy a používá se až do vymizení problémů. Rozmixované čerstvé listy mají také léčivé účinky na bolesti kloubů. Obklad z nich se přikládá na půl hodiny a pak se pokožka opláchne čistou vodou.

Muškát s vůní citronu

Pelargonium citrosum má mnoho využití. Působí jako skvělý osvěžovač vzduchu a nejednomu z vás jistě jeho vůně připomene prázdniny strávené u babičky. Doslova k nezaplacení je jako odpuzovač hmyzu. Postačí rozdrtit pár lístků mezi prsty a potřít se s nimi. Pro ochranu domů před otravným hmyzem nalijte trochu oleje do otevřené mističky a dejte do něj listy citronového muškátu. Misky pak rozmístěné po domě a komáři k vám ani nepáchnou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Citrónový muškát má kromě jiného také výjimečné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Pomůže třeba při bolesti v krku, bolesti zubů nebo při revmatických bolestech kloubů. Tento odvar lze použít jako kloktadlo, nebo i na obklady. Šálek čerstvých listů zalijte vroucí vodou a nechte pod pokličkou čtvrt hodiny vařit na mírném ohni. Po mírném vychladnutí jej pak použijte jedním z uvedených způsobů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články