Naučte se správně přesazovat a rozmnožovat lilie. Právě teď je na to ideální čas – bohatě vám pokvetou už příští rok

                   

Lilie (Lilium) jsou lidmi pěstovány už staletí kvůli své kráse, půvabu a opravdu dokonale tvarovanému květu, který navíc dlouho vydrží na záhonku i ve váze. Bohužel jsou až příliš často náchylné k chorobám, a to především díky dlouhému vegetačnímu období. Většině z nich však můžete předcházet správnou péči. A ta by měla začít právě u přesazování a množení.

Kde a kam lilie vysazovat

Pamatujte si, že většina druhů lilií pěstovaných v ČR dává jednoznačně přednost výsadbě mezi nízké keře, které zastíní půdu. Skvělými partnery jsou pro ně tedy třeba azalky a rododendrony, jasmín, skalníky apod. A chcete-li vsadit na trvalky, pak se můžete spolehnout na pivoňky a třemdavu. Naopak nikdy nesázejte lilie poblíž velkých stromů, jako je jasan, topol apod. Jejich kořeny totiž z půdy rychle vytahují vláhu i živiny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Asijští kříženci preferují především mírně kyselé půdy a částečně zastíněná místa, i když některým druhům se může dobře dařit i na plném slunci. Běžné lilie pak budou nejlépe prosperovat v neutrálních a mírně zásaditých půdách. A pokud máte doma orientální hybridy, tak ty vždy vyžadují částečné umístění do stínu. Všeobecně potřebují lilie volnou, propustnou a výživnou půdu, zbavenou plevelů. Jílovité a písčité půdy pro ně vhodné nejsou.

Co dělat, když odkvete lilie?

Počítejte. Pamatujte si, že lilie obvykle vydrží na jednom místě bez opětovné výsadby přibližně 3–5 let. Během této doby se však v zemi vytvoří „hnízda“ s dceřinnými cibulemi různé velikosti. Po této době je tedy nutné lilie vykopat a malé cibule vysadit na jiné místo, jinak by se rostliny brzy začaly vzájemně utlačovat. Výjimku mají pouze rychle se množící lilie asijských hybridů, ty je nutné přesazovat asi jednou za 3 roky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čas na přesazování lilií by se měl shodovat s koncem jejich vegetačního období. V této době jsou již po odkvětu, a stihly navíc ještě dostatečně posílit. V našich podmínkách to odpovídá době od poloviny září do začátku října. Později by si už před zimou nemusely jednotlivé cibule vyvinout dostatečně silný kořenový systém a nastupující mrazy by tedy nepřežily. A to ani s dostatečným krytem z chvojí.

Lilie v květináči a její pěstování doma

Jestliže si půvabnou krásu těchto květin užíváte na okenním parapetu, přistupte k přesazování vždy, když lilie odkvetou. Tady poučky o několika letech na stejném místě neplatí. Oddělte však pouze dostatečně velké boční cibulky, ty menší nechte dorůst do příští sezony. Jedině tak zajistíte rostlině dostatek živin na každou sezónu. Cibule zimujte ideálně mimo květináč v novinách nebo jiném savém materiálu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak na správné přesazování a množení

Cibule vykopejte za suchého počasí v době, kdy není půda příliš podmáčená. Poté je ošetřete v 0,1% roztoku manganistanu draselného, v němž by si měly pobýt po dobu 20–30 minut. Samostatné cibule se poté vysazují následující den. A to vždy do předem připravené půdy. Za suchého počasí ji prosto večer zalijte a případně pohnojte. Skvělá jsou organická hnojiva, ale vyhněte se čerstvému hnoji, ten lilie nesnášejí.

Jak daleko od sebe sázet lilie

A jak by měla vypadat výsadba? To záleží na druhu cibulek, které držíte v ruce. Nízko rostoucí lilie se vždy vysazují v přibližné hloubce 10–12 cm. Velkokvěté odrůdy potřebují 10–12 cm a u malých, a středně velkých lilií si vystačíte se 7–8 cm. Hloubka výsadby se vždy počítá od spodní části cibule, tedy od té zaoblené. Špička musí vždy mířit vzhůru. Před výsadbou nasypte pod spodní část cibule jemný říční písek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vystačíte si s vrstvou 2–3 cm, poté ho zakryjte půdou a přistupte k výsadbě. Zabráníte tak hnilobě cibulí tím, že se postaráte o odtok přebytečné vody. A jaké dodržovat rozestupy? U nízkých druhů lilií vám bude stačit rozestup 15–20 cm, pro středně velké lilie platí rozmezí 20–25 cm a konečně velkokvěté a vysoké odrůdy si zaslouží 25–30 cm.

Jak rozmnožit lilie listovými cibulkami

Některé druhy lilií vytváří v paždí listů drobné cibule. I ty jim slouží k množení. V pozdním létě nebo počátkem podzimu se tyto cibule začínají samy oddělovat od stonku. A právě tehdy je vhodné přistoupit k množení. Ošetřete je 0,1% roztokem manganistanu draselného (postačí namočení po dobu 20 minut). Poté je položte na staré noviny nebo do vrstvy pilin a nechte vyschnout. Sázejte až druhý den.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poté je vysaďte na vhodné místo v řádcích o hloubce 2–3 cm. Mezi řadami nechte vzdálenost 15–20 cm a jednotlivé cibule od sebe vzdalte na 5–6 cm. Na zimu přikryjte tuto „školku“ vrstvou starých listů, pilin nebo rašeliny. Na trvalé místo pak lilie vysaďte po 1–2 letech. Záležet bude na jejich velikosti a celkové kondici.

O úspěch se postará také hnojení

Na jaře pohnojte rostliny osvědčeným dusičnanem amonným (30–40 gramů na m2), a to ještě předtím, než se nad zemí objeví první listy. Poté pokračujte ve výživě prostřednictvím minerálního hnojiva v dávce 40–60 gramů na m2. A stejnou koncentraci použijte i v období nalévání poupat a také 1–2 týdny po vyřezání starých květů. Během zimy pak nezapomeňte svůj záhon zalévat (v bezmrazých dnech).

Netroufáte si na lilie? Zjistěte jak pěstovat gladioly neboli mečíky
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články