Tajemství pěstování chryzantém v květináčích. Pokvetou stejně bujně a barevně jako na záhonu

                   

Chryzantéma (Chrysanthemum) alias listopadka měla v našich krajích ještě donedávna pověst spíše smuteční květiny. Dlouho totiž vydrží a kvete zrovna v tom příhodném období během Svátku zesnulých alias Dušiček. Ovšem svou krásou dokáže zpestřit i váš balkon nebo terasu. Stačí se jen seznámit s tajemstvím dokonalé péče. Jednou zakoupené květiny vám tak vydrží po mnoho a mnoho let.

Malý náhled do historie chryzantém

Na světě roste více než 29 druhů, a to převážně v Asii, v částech s mírným klimatem. Jejich původní domovinou je Čína, Indie a Japonsko, přesnější určení zatím neznáme. Z historických záznamů ovšem víme, že byly pěstovány už v 6. století před naším letopočtem, a to konkrétně v Číně. V Evropě se pak tato půvabná květina objevila v 17. století. A zmínit musíme i její jméno. V překladu z řečtiny je to doslova „květ slunce.“

iZdroj fotografie: Pixabay

V Japonsku je také oblíbeným symbolem dlouhověkosti a štěstí. Není tedy divu, že je její obraz přítomen třeba i na císařské pečeti. V Asii se také říká, že pokud chryzantému nosíte s sebou (a nemusí být nutně živá), budete mít štěstí v lásce. A totéž platí i pro pěstování doma nebo na terase. Pokud se do toho pustíte, zajistíte prý svému domu štěstí, a také úspěch všem, kdo v něm bydlí.

Plnokvěté, převislé a mnohé další

Protože je historie pěstování chryzantém tak dlouhá, vzniklo během této doby opravdu velké množství kultivarů. V Číně byla navíc uctívána jako květina císařů, což její atraktivitu ještě zvyšovalo. Dnes jsou tedy k mání odrůdy velkokvěté, převislé, vícebarevné apod. K pěstování v truhlících se však hodí spíše ty nižší, vysoké si nechte na záhon. V květináči by jen obtížně hledaly oporu, navíc v něm nedorůstají do svých maximálních rozměrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na nákup vhodných květin

Správná péče o chryzantému začíná už v obchodě. Každou novou květinu si dobře prohlédněte. Věnujte pozornost zejména přítomnosti jakýchkoliv skvrn na listech, poškození poupat, přemokření apod. Ideální je koupě rostlin ve stádiu poupat. A nebojte se povytáhnout z květináče i bal a prohlédnout si kořeny. Ty musí být zelené, silné a bez sebemenšího závanu hniloby, který by značil přemokření.

Správná péče o chryzantémy

Nejlépe se bude těmto kráskám dařit na východní nebo západní straně, kde svítí slunce denně od 7 do 10 hodin. Dbejte na správnou zálivku. Při úplném vysušení půdy chryzantému zalijte, obvykle je to potřeba dvakrát týdně večer. Používejte teplou odstátou vodu bez chlóru. Během horkých dní je také vhodné stříkat listy rozprašovačem a zvlhčovat vzduch v okolí. A jak si s tím poradit? Není třeba hledat žádné složitosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Třeba tak, že květináče postavíte na misku s kamínky nebo keramzitem, mezi které nalijete vodu. Na jaře hnojte své balkonové krásky dusíkem, a to jednou za 12 dní. Na podzim pak přijde na řadu fosfor s draslíkem. A jak často přesazovat? Mladé rostlinky je vhodné přesazovat každoročně, ty vzrostlé pak každé 2–3 roky, nejlépe vždy před začátkem vegetační sezóny v březnu. Tehdy se totiž dokáží nejlépe uchytit.

Namíchejte si tu správnou zeminu

Vybírejte vždy květináč s dostatečně velkými drenážními otvory, vždy o 2 cm širší a o 1,5 litru objemnější než ten předchozí. Vyhněte se plastu, mnohem lepší je keramika, kde kořeny rostlin tak rychle nevysychají. A jak si připravit ideální zeminu? Tu běžnou zahradní smíchejte s humusem, rašelinou a hrubým pískem v poměru 3: 1: 1: 1. Na dno květináče položte střep nebo vrstvu keramzitu a chryzantému přesaďte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při této příležitosti je možné větší keře rozdělit a a rozmnožit. A jak je to se zimováním? Odolné druhy lze bez obav nechat na terase. Květináče zespoda obložte polystyrénem a zabalte je do slámy, juty nebo jiného izolantu. Za bezmrazých dnů zalévejte, ale vždy střídmě a s mírou. Choulostivější rostlinky přeneste domů ještě před příchodem prvních mrazů. Měly by pobývat ve světlé místnosti s teplotu okolo 10 °C.

Jak se starat o chryzantémy po odkvětu

Stonky po ukončení kvetení výrazně zkraťte, ponechte jen 10–15 cm délky. Zbavte se také všech poškozených a suchých výhonů. Při teplotách + 3 až + 8 ° C zalévejte květináče jednou za měsíc, při vyšších teplotách častěji. Na jaře můžete rostliny množit řízkováním, dělením keře a velmi zřídka i semeny (ty se používají jen u chryzantém jedlých). Tímto způsobem se můžete z krásy těchto nevšedních květin těšit opravdu dlouho.

Nemůžete si vybrat mezi množstvím odrůd chryzantém? Seznamte se s nimi v tomhle videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články